Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Kadıköy, Soma Faciasının yıldönümünde ayakta

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Birleşik Haziran Hareketi'nin çağrısıyla yapılan yürüyüşle Soma'daki maden faciasında ölen 301 işçi anıldı.

Boğa Heykeli önünde toplanan eylemciler, İskele Meydanı'na sloganlarla yürürken.

Boğa Heykeli önünde toplanan eylemciler, İskele Meydanı’na sloganlarla yürürken.

Birleşik Haziran Hareketi’nin çağrısıyla Soma’da bir yıl önce gerçekleşen maden faciasında için ölen 301 işçi için Kadıköy’de anma yürüyüşü yapıldı. Yürüşe katılanlar, Kadıköy’deki Boğa Heykeli önünde dün 19.30 civarı toplandı. Grup kalabalıklaştıktan sonra, Boğa Heykeli önünden İskele Meydanı’na yürüyüş için kortej oluşturulurken eylemcilerin bulunduğu caddeye içi dolu bir çevik kuvvet otobüsü ve TOMA yanaştı.
 

İşçilerden dayanışma mesajı

 
Yürüyüşe, Birleşik Haziran Hareketi bileşenleri ve çeşitli siyasi parti ve organizasyonlardan temsilcilerin yanı sıra, farklı kesimlerden kişi ve toplulukların katıldığı da gözlendi.
 

İşçiler baretleriyle alanda sınıf dayanışması mesajı verdi.

İşçiler baretleriyle alanda sınıf dayanışması mesajı verdi.


 
İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği pankartı ile yürüyen işçiler, Gezi protestoları sırasında polis tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu ölen Berkin Elvan’ın annesi ve babası, Soma’daki maden faciasında ölen Uğur Çolak’ın ailesi de yürüyüşe katılanlar arasındaydı. Yürüyüşe katılan inşaat işçileri, Türkçe ve Kürtçe attıkları “Yaşasın işçilerin birliği” sloganıyla sınıf dayanışması mesajı verdi.
 

İş cinayetleri unutulmadı

 
Soma’daki maden faciasının yanı sıra Ermenek’teki maden faciası ve Torunlar İnşaat’ta 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan iş cinayeti de yürüyüş boyunca atılan sloganlara anıldı. Yürüyüşte “Soma’yı unutma, unutturma”, “Soma için, Ermenek için, Torunlar için ayaktayız”, “Soma’nın hesabı sorulacak”, “Hırsız, katil AKP”, “Hırsız, katil Erdoğan” sloganları atıldı.

Bakan Yıldız'a duyulan tepki  dövizlere yansıdı.

Bakan Yıldız’a duyulan tepki dövizlere yansıdı.

 

İşçi yakının boğazı düğümlendi

 
Soma’da ölen 301 işçiden biri olan Uğur Çolak’ın ailesi de alandaydı. Uğur Çolak’ın ablası
duygularını ifade ederken hayli zorlandığı için konuşmasını kısa bir şekilde tamamladı. 25 yaşındaki kardeşini maden faciasında yitiren abla, “Buna iş kazası demek mümkün değil, bu bir iş cinayetidir, bu bir katliamdır. Bir sene geçti ama hukuk da hiçbir şey yapmadı, hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum.” diye konuştu.
 

Sami Elvan’dan birik vurgusu

 
Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da bir konuşma yaptı. Elvan, konuşmasına ölen 301 işçi için saygı duruşunda bulunma çağrısı yaparak başladı. Saygı duruşunun ardından konuşan Sami Elvan, şu sözleri kaydetti:

Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ve annesi Gülsüm Elvan da yürüyüşteydi.

Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve annesi Gülsüm Elvan da yürüyüşteydi.

“Soma’da bir katliamın olduğunu ve bu katliamın birilerinin çıkarları yüzünden gerçekleştiğini herkes çok iyi biliyor. Bizler de biliyoruz. Sizlerden tek ricamız, bunların hesabını hep birlikte sormak. Gezi’de ve Soma’da kaybettiğimizin insanların hesabını sormak… Birlik olursak onların hesabını sorabiliriz. Biz ayrışmaya devam edersek, birimiz ordan birimiz buradan koşarsak maalesef bizi parçalayacaklar. İşçiler, köylüler, emekliler, emekçiler; hepimiz birlikte hareket etmeliyiz. Herkese sesleniyorum. Önümüzde gerçekten çok önemli bir dönem var; 7 Haziran. 7 Haziran’ı unutmayın. Çünkü o gün ülkemizini çocuklarımızın geleceği, Soma’nın geleceği, işçilerin geleceği. 7 Haziran’ı unutmayın, Soma’yı ve Gezi’yi hiç unutmayın.”
 

301 kardeşimizi unutmayacağız

 
Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Yürütmesi’nden Hakan Gülseven bir konuşma yaptı. Gülseven şöyle konuştu:
 
Soma’da katledilen kardeşlerimiz patronların bir avuç daha kar için almadıkları o güvenlik önlemleri yüzünden katledildi. Hükümet madenleri denetlemekle mükellefti. Fakat Hükümet en basit denetim işlemini bile yerine getirmedi. Avantacılar, patronların masalarında yemeklerini yedi ve gitti. 301 kardeşimiz, 301 sınıf evladı tam bir sene önce diri diri madene gömüldü, katledildi. Onların acılı eşleri, anaları, kardeşleri, evlatları o madenin önünde günlerce beklediler. Onların acılarını yüreklerimizde hissediyoruz.
 
301 sınıf kardeşimiz, orada diri diri gömülürken, bu iktidar ne yapıyordu bir hatırlayın. Bir bakan iki gün gömleğini değiştirmedi diye yakınıyordu. Bir başka bakan, ‘Fakirlerin kömürünü zenginler mi çıkarsın?’ diye soruyordu. Başbakan, marketlerde madencilerin yakınlarını yumrukluyordu. Başbakanlık müşaviri madencileri tekmeliyordu. Şimdi ise iki gündür Soma’da mevlut okutuyorlar. Hafızlarını getirmişler, sahtekarca Kur’an okutuyorlar. Meydanlarda Kur’an sallayarak o fıtrat edebiyatlarını unutturacaklarını zannediyorlar. Biz 301 kardeşimizi unutmayacağız. Torunlar’ı unutmayacağız, Ermenek’i unutmayacağız. İşçi kardeşlerimizi, yoldaşlarımızı unutmayacağız. Hepsinin hesabını soracağız.”
 

Kadıköy'de saldırıya uğrayarak öldürülen Birleşik Haziran Hareketi üyesi Bahadır Grammeşin de unutulmadı. Eylemciler "Baho'ya sözümüz halk iktidarı" sloganı attı.

Kadıköy’de saldırıya uğrayarak öldürülen Birleşik Haziran Hareketi üyesi Bahadır Grammeşin de unutulmadı. Eylemciler “Baho’ya sözümüz halk iktidarı” sloganı attı.


 
Birleşik Haziran hareketi adına yapılan basın açıklamasında ise, iş cinayetlerine karşı mücadeleye vurgu yapıldı. Birleşik Haziran Hareketi’nin başta Soma’daki maden faciası olmak üzere tüm iş cinayetleri için faaliyet yürüteceği belirtildi.