Serhatcan Yurdam

Dayanışma çadırı Valilik zoruyla kaldırıldı

Decrease Font Size Increase Font Size Boyut Yazdır

Birleşik Haziran Hareketi'nin bu sabah görülmeye başlanan Soma Davası için izin alarak kurduğu dayanışma çadırı, sabaha karşı Valilik zoruyla kaldırıldı.

301 maden işçisinin ölümüne sebep olan Soma maden faciasıyla ilgili davanın ilk duruşması bugün görülmeye başlandı. Birleşik Haziran Hareketi (BHH) mağdur yakınlarıyla dayanışmak için, davanın görüldüğü Manisa Akhisar’da bir dayanışma çadırı kurdu.

 

BHH'nin Akhisar'da kurduğu Soma Davası dayanışma çadırı

BHH’nin Akhisar’da kurduğu Soma Davası dayanışma çadırı | Fotoğraf: @BirlesikHaziran

 

BHH, gece 23.30 civarında paylaştığı tweetlerle çadırın kaldırılmak istendiğini şöyle duyurdu:

 

 

— Haziran Hareketi (@BirlesikHaziran) 12 Nisan 2015

 

BHH, çadırın Soma Davası’nın yakından takip eden Sosyal Değişim Derneği ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İlçe Başkanlığı’nın  talebiyle, Akhisar Kaymakamı ve İlçe Emniyet Müdürü’nün onayıyla kurulduğunu gösteren bir belgeyi dün gece 12 civarı Twitter hesabından kamuoyuyla paylaştı. 

Soma_BHH çadırına izin raporu

BHH’nin dün gece yayınladığı Kaymakamlık onaylı izin belgesi | Belge: @BirlesikHaziran

 

BHH’nin tweetlerine göre, çadıra polis müdahalesi söz konusu olunca, HDP milletvekili Levent Tüzel, Akhisar emniyet müdürüyle görüştü. Tüzel’e standın “güvenlik gerekçesiyle” kaldırılacağı söylendi. BHH, ” ‘güvenlik gerekçesi’ nedir, bilen yok” diye ekledi.

 

HDP milletvekili Levent Tüzel, BHH'nin Soma Davası çadırında. | Fotoğraf: @BirlesikHaziran

HDP milletvekili Levent Tüzel, BHH’nin Soma Davası çadırında. | Fotoğraf: @BirlesikHaziran

 

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, gece 2 civarı, çadırın kaldırılmasıyla ilgili valilikle telefonda müzakare ettiğini şöyle duyurdu:

 

 

 

 

BHH, sabaha karşı 3.45’te polisin dayanışma çadırına ve çadırı terk etmeyenlere saldırdığını, çadırı kaldırıldığını şöyle duyurdu:

 

BHH'nin çadırı kaldırıldıktan sonra. | Fotoğraf: @Haziranİzmir

BHH’nin çadırı kaldırıldıktan sonra. | Fotoğraf: @Haziranİzmir

 

Polis Haziran dayanışma çadırına saldırıyor. Onlarca çevikle standımız müdahale ediliyor. Her şeyi kırıp döktüler. Vali kendi aldığı kararı çiğniyor için kurulan dayanışma standımız üzerinden Akhisar’da iç güvenlik paketi uygulamaya geçiyor. Çevik saldırısına karşı Hazirancılar kararlı duruşlarını sürdürüyorlar. Arkadaşlarımız şu anda(sabah karşı 3.50) çember altına alındı. Dayanışmaya, Haziran’a tahammül edemediler. Çadırları söküp, arkadaşlarımıza saldırdılar.