Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Öğretmenler, Yalova Valisi’ni istifaya çağırdı

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri adına yapılan basın açıklamasına katılan bir grup öğretmen, Yalova Valisi'ni istifaya çağırdı.

Öğretmenler, kalp krizi geçirip ölen meslektaşları Halil Serkan Öz için Galatasaray Meydanı'ndaydı.

Öğretmenler, kalp krizi geçirip ölen meslektaşları Halil Serkan Öz için Galatasaray Meydanı’ndaydı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyesi bir grup öğretmen,  5 Nisan Pazar günü, öğlen 2 civarı Galatasaray Meydanı’nda toplandı. Öğretmenler, meslektaşları Halil Serkan Öz’ün ölümünden sorumlu tuttukları Yalova Valisi’ni protesto etti.

Selim Cebiroğlu

Halil Öğretmen’in ölümüyle ilgili tartışmaların odağı olan Yalova Valisi Selim Cebiroğlu [Fotoğraf: yalova.gov.tr]

Üzerinde “Acımız Büyük, Öfkemiz’de! Yalova Valisi İstifa Et!” yazılı bir pankart açan öğretmenler, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’na yönelik tepkilerini sloganlarla dile getirdi.

Eylemde “Yalova Valisi istifa et!”, “Halil Serkan Öz onurumuzdur”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “AKP, elini eğitimden çek” sloganları atıldı.

 

“Yalova Valisi birinci derecede sorumludur”

Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri adına yapılan basın açıklamasında, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun öğretmen Halil Serkan Öz’ün ölümünün “birinci derecede sorumlusu olduğu” görüşü savunuldu. Vali’nin istifa etmesi gerektiği şu sözlerle belirtildi:

“Genç yaşta yaşamını yitiren Serkan Öz’ün ölümünden onunun hakkını emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan Yalova Valisi birinci derecede sorumludur. bir öğretmenin öğrencileri önünde hakkını, emeğini, çiğnemeye çalışan Vali, bunun hesabını vermeli derhal görevinden istifa etmelidir. Vali`nin üyemizin vefatının ardından “Yalova olarak, eğitim camiamızın üyesi değerli personelimiz, Fen Lisesi Öğretmeni Halil Serkan Öz`ün vefatının derin üzüntüsünü yaşıyoruz” diyerek üyemizi ölünce “değerli” gören bir mesaj yayınlaması tam anlamıyla aymazlık örneğidir.”

Hükümeti eleştirdiler

Yapılan açıklamada, Ak Parti Hükümeti’nin kamu kurumlarında özgürlük alanının genişletilmesiyle ilgili attığı adımların başörtüsü serbestisiyle sınırlı kaldığı görüşü savunuldu. Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri adına yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Kamu kurum ve kuruluşlarında takke, takunya ve türbanla çalışmayı özgürlük olarak değerlendiren, hoş görüyle yaklaşan zihniyet, sıra kendileri gibi düşünmeyen muhalif, laik, demokratik, anadilinde eğitim hakkını savunan ve bunun gereğini yerine getiren; sendikanın aldığı ‘iş yerine özgür kılık kıyafetle gidilmesi’ kararına uyan kamu emekçilerine ise küfrü, aşağılamayı, zulmü reva görmektedir.

 

“AKP, bu cinayetin diğer sorumlusudur”

Açıklamada polisin sokak eylemlerine müdahalesi ve Ak Parti Hükümeti’nin tavrı ile ilgili, “Eğitim emekçilerini her fırsatta itibarsızlaştıran, hakkını arıyor diye sokak ortasında polise dövdüren, gazlayan, çocukların ve gençlerin ufkunu açıyor diye, cezalandıran AKP ise bu cinayetin diğer sorumlusudur” görüşü savunuldu.

Eyleme katılan öğretmenlerin  öfkeli ve hüzünlü oldukları gözlendi

Eyleme katılan öğretmenlerin
öfkeli ve hüzünlü oldukları gözlendi

Açıklamanın devamında “Vali Cebiroğlu kendisine mutlak itaat edilmesini arzulayan ve muhalif herkesin susturulmasını destan yazmak olarak niteleyen bir hükümetin bir hükümetin kendisine verdiği cebir görevini, insanlık onurunu ayaklar altına alarak yerine getirmiştir. Kendilerine gelince “eşitlik” ve “özgürlük” nağmelerini dilinden düşürmeyenlerin, kendisinden olmayanlara “baskı” ve “cebir” yüzlerini göstermeleri, ikiyüzlülük dışında bir anlam ifade etmemektedir” ifadeleri kullanıldı.

“Onurumuzu çiğnetmeyeceğiz”

Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri adına okunan açıklamada “Hiç kimsenin ve Vali`nin kuşkusu olmasın ki, üyemizin yaşamını yitirmesine sebep olanların peşini asla bırakmayacak, tüm eğitim ve bilim emekçileri ile birlikte hepimizi acıya boğan bu olayın sorumluları hesap verene kadar örgütlü gücümüz ve kararlılığımızla mücadelemizi yükselteceğiz. Üyemizin yaşamını yitirmesine sebep olanların peşini asla bırakmayacağız. Halil Serkan Öz onurumuzdur; onurumuzu çiğnetmeyeceğiz” dendi.

İç güvenlik paketine tepki

Öğretmenler, açıklamada son günlerin sık tartışılan başlıklarından biri olan İç güvenlik paketini de eleştirdi. Açıklamanın iç gücenlik paketiyle ilgili bölümünü videodan izleyebilirsiniz.

 

Eylem, basın açıklamasının ardından sona erdi.