Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Kuzey Ormanları Savunması’nın gündemi yoğun

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Hükümet'in son yıllarda gündeme getirdiği "mega projelere" karşı bir dizi eylem örgütleyerek geniş bir toplumsal muhalefetin sesi haline gelen Kuzey Ormanları Savunması'nın haftalık forumuna katıldık.

KOS aktivistleri

 

Kuzey Ormanları Savunması, (KOS) üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı projelri başta olmak üzere yapılan tahribata karşı, ekolojik alanların varlığını sürdürebilmesi için faaliyet yürüten bir topluluk. Kendilerini “yaşam savuncusu”; mega projeleri ise “katil projeler” diye adlandırıyorlar. Bu yüzden de sesleri en çok 3. Havalimanı ve 3. Köprü projesine muhalefet etmeleriyle duyuldu. Özellikle Gezi eylemlerinden bu yana çevre hareketinin önemli bir parçası haline gelen KOS, birçok eylem ve etkinlik düzenleyerek bu projelerin birer doğa katliamı olduğunu savundu.

Üç saatlik yoğun gündem

KOS aktivistleri, farklı siyasal eğilimlere, sosyal ve sınıfsal statülere sahip ancak Kuzey Ormanları’nı savunma amacı onları bu platformda bir araya getirmiş. KOS, herkesin dilediği düzeyde katkı sunduğu ve eşit söz hakkına sahip olduğu, her türden hiyerarşiyi reddeden bir platform. Aktivistler, faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak amacıyla her cuma Beyoğlu’ndaki KOS Mekan adını verdikleri yerde forum düzenliyor.

 

 

Kamuya açık şekilde gerçekleştirilen forumda, KOS’un eylem planları ve ekolojik gelişmeler birer gündem maddesi olarak listeleniyor. Bu liste oluşturulduktan sonra tartışma kısmına geçiliyor. Katılımcıların birçoğu foruma düzenli olarak katılan gönüllülerden oluşsa da ilk kez katılanlar da mevcut. Birçoğu işten çıkıp gelen aktivistler, hafta yorgunluğuna aldırmadan cuma akşamı yapılan forumda her bir gündem maddesine hatırı sayılır derecede zaman ve enerji harcıyor. 15- 20 kişinin katılımıyla düzenlenen 3 Nisan Cuma günü 19 civarı başlayan forum yaklaşık üç saat sürdü. Gündemdeki her madde yoğun tartışmalarla ele alındı.

kuzey ormanları savunması

İnce eleyip sık dokuyorlar

Kuzey Ormanları Savunması’nın hassas davrandığı başlıklar, maddeler tartışılırken ortaya çıkıyor. KOS, katılım çağrısı yapılacak eylemlerde, eyleme katılacak yurttaşların koordinasyonu ve güvenliğini sağlamak için hayli dikkatli davranıyor. Tüm ihtimalleri hesaba katıyor. Forumda, eylemlerle ilgili gündem maddesi konuşulurken, özellikle son günlerde avukatlara ve öğrencilere yapılan müdahaleler ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Sokağa izinsiz çıkana müsamaha gösterilmeyecek” sözleri de hatırlandı. Eylemlerin yeri, zamanı ve biçimi üzerinde yoğun tartışmalar yaşandı. KOS aktivistleri, muhtemel bir baskıya boyun eğmeyeceklerini, alternatif eylemler yaparak Kuzey Ormanları’nı korumaya dönük muhalefeti genişleteceklerini belirtti.

Kaynak kısıtlı, istek çok

KOS, zaman içinde Kuzey Ormanları’nın yanı sıra farklı ekolojik tahribatlara karşı da faaliyet yürütmeye başlamış. Bu süreçte Marmara’dan Karadeniz’e, Ege’ye kadar uzanan bir yelpazede, “yaşam savunucusu” yerel topluluklarla iş birliği yürütmeye çalışmış. Bu da KOS için daha geniş bir sorumluluk ve iş yükü anlamına geliyor. Ancak 30-35 kişiden oluşan bir topluluk olduğu için, KOS’un her yerde faaliyet yürütmesi olanaklı değil. Aktivistlerse, ellerinden geldiğince dayanışma ağlarını diri tutmaya ve genişletmeye çalışıyor. Bu yüzden de KOS’u termik ve nükleer santral karşıtı mücadeleden, sokak hayvanlarının yaşam hakkını korumaya kadar birçok alanda görmek mümkün. İnsan kaynağının yanı sıra mâli ve finansal açıdan da her yere yetişmek mümkün olmuyor. KOS’un bütçesi, gönüllülerin ödediği cüzî aidatlardan ve bazı yardım konserlerinden elde edilen gelirlerden oluşuyor.

Kuzey Ormanları’nın ekolojik envanterini çıkaracaklar

Forumda edinilen bilgiye göre, Kuzey Ormanları Savunması ve Türkiye Ormancılar Derneği, Kuzey Ormanları’nın ekolojik envanterini çıkarmak için yeni bir proje başlatacak. Henüz kesinleşmemiş olsa da, iki platform ekolojik envanter çıkarma projesi için görüş birliğine varmış durumda. Proje planlandığı gibi hayata geçirilirse, şimdiye dek henüz hiçbir üniversite kürsüsünde dahi toplanmamış veriler toplanabilir. Toplanacak veriler, Kuzey Ormanları’nda yaşayan hayvan ve bitki türleriyle ilgili bilgi edinme açısından çok önemli bir kaynak haline gelebilir.

                                                                                                                 Kuzey Ormanları

Erdoğan, “Hazmedemediler” demişti

Kuzey Ormanları Savunması ve onlar gibi “mega projelere” karşı olan diğer çevrecileri dönem dönem spekülatif yorumların merkezine oturdu. Bu yorumlardan en çok konuşulanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 7 Haziran 2014’te başbakanken yaptığı konuşmaydı.

Erdoğan, 3. Havalimanı temel atma töreninde üçüncü havalimanına karşı çıkanlar için “Biliyorsunuz geçen yılın mayıs ayında bazı Gezizekalılar türedi. Bu Gezizekalılar bu havalimanını hazmedemediler. Çünkü onların böyle devasa bir havalimanın yapılmasını tahayyül etmesi mümkün değildi” ifadelerini kullanmıştı.