Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Türkiye’nin ilk eşcinsel milletvekili adayından kitlesel fonlama çağrısı

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Barış Sulu açık kimlikli bir eşcinsel olarak HDP Eskişehir Milletvekili adayı. Sulu, seçim kampanyasını yürütebilmek için kamuoyuna kitlesel fonlama çağrısı yaptı.

Barış Sulu eşcinsel milletvekili adayı

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eskişehir milletvekili adayı Barış Sulu, kitlesel fonlama platformu indogogo’da bağış kampanyası başlattı. Türkiye’de açık eşcinsel kimlikle ilk milletvekili adayı olan Barış Sulu, iki gün önce başlattığı kampanyayla bir ay içinde 2 bin Amerikan Doları bağış toplamayı hedefliyor. Sulu, toplanan bağışları seçim kampanyası boyunca kullanmayı planlıyor.

Barış Sulu: Desteğinize ihtiyacım var

 

HDP Eskişehir milletvekili adayı olan Barış Sulu bağış kampanyasına şöyle destek çağrısı yaptı.

“Tam 20 yıl önce dolaptan çıktığım, “ben eşcinselim” deyip cinsel kimliğimi kabul ettiğim günkü kadar heyecanlıyım, çünkü şimdi de “evet ben eşcinsel bir milletvekili adayıyım” diyorum.


Bu yolculuğumun büyük bir yük olduğunun gayet farkındayım. 1998’den beri içinde yer aldığım LGBT mücadelesinde edindiğim deneyim sonucu büyük yükleri sırtlanmadıkça ilerleme kaydedilmediğini anladım.


20 yıl önce 20 kişi zor yürürken şimdilerde sesimizin yüz binlerle savunulması bu mücadeleyi yüklenen ve sesi şimdiye kadar duyulmamış hak savunucularının yani biz LGBT bireylerin cesaretinin sonuçlarıdır ve en güzel sonucu da özgürlüktür.


Dünyada özgürlüğünden mahrum tek bir eşcinsel, biseksüel, trans, interseks, kendini cinsiyetsiz olarak adlandıran ya da cinsiyetini adlandırmayan kişi bile kalmaması hayalini kurdum ve bu hayalin peşinden gidiyorum.


Toplumun tüm kesimlerinin Eşcinsel, Biseksüel, Trans, İntersekslerle barışmasının zamanı geldi, bu fırsatı hep birlikte yaratabilmek için desteğinize ihtiyacım var.


Birlikte yaşamak için, Anayasa’nın eşitliği düzenlediği maddesinde “cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği” ifadelerinin geçmesi için, Nefret Suçları Yasası’nda eşcinsel, biseksüel, trans, intersekslere koruma sağlanabilmesi için, sağlık hakkına başta trans ve interseks bireyler olmak üzere tüm LGBTİ’lerin eşit bir şekilde erişiminin sağlanması için, eğitim ve istihdamda LGBTİ bireylere yönelik ayrımcılıkların ortadan kalkması ve yasal korunmaya alınması için, medeni haklardan LGBTİ’lerin eşit şekilde yararlanabilmesi için Meclis’e Barış Gerek!


 

Kampanyayla ilgili detaylara  buradan ulaşabilir, destek olabilirsiniz.
 

HDP Hazine yardımı alamıyor

 
HDP, rakibi olan partilerin aksine Hazine yardımı alamayan bir parti. HDP’li milletvekili Sırrı Süreyya Önder geçen hafta katıldığı bir televizyon programında hazine yardımı alamadıklarının altını çizerek, seçim kampanyalarının kolektif bir emekle yürütüldüğünü belirtmişti.