Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Koç Grubu bünyesindeki Divan İşletmeleri işçileri direnişte

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Divan Turizm'in pastanelerinde çalışırken sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarını söyleyen işçiler, işlerine geri dönme talebiyle direnişte.

koç holding divan turizm  işçileri direnişte

Direnişteki işçiler Divan Otel’in önünde açtıkları  “Sendikaya üye olduk, işten atıldık” yazılı pankartla kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyor, imza topluyorlar.

 

Koç Grubu’na ait Divan Turizm İşletmeleri, son günlerde yönetilemeyen bir krizle gündemde. Otelcilik, toplantı – düğün organizasyonu ve pastanecilik sektöründeki faaliyetleriyle bilinen Divan Turizm İşletmeleri, işçileri sendikalı oldukları için işten çıkarmakla suçlanıyor. İki aya yakın bir süredir krizin çözülemediği Divan Turizm’de, işten çıkarılan 53 işçi direnişe devam ediyor.

Divan Turizm İşletmeleri’ne ait pastanlerde çalışan işçiler, 18 Şubat’tan bu yana Çekmeköy Taşdelen’deki üretim tesisleri önünde kurdukları çadırda direnişlerini sürdürürken, bir grup işçi seslerini duyurmak için iki gün önce Şişli’deki Divan Otel önünde imza standı açtı.

İşçiler: Sendikaya üye olduk işten atıldık

Direnişteki Divan işçileri DİSK GIDA-İŞ sendikasına bağlı. İşçiler, işten çıkarılmalarının sebebini sendika üyesi olmaya bağlıyor. Direnişteki Divan işçileri sendikal örgütlenme ve işten çıkarılma süreçlerini şöyle anlatıyor:

 “Yıllardır zorunlu fazla mesailere tabi tutulduk. Geçimimizi iyileştirmek için, üç beş kuruş için gece gündüz demeden çalıştık. Buna rağmen ücretlerimiz günden güne eridi. Sekiz saat çalıştığımızda asgari ücret aldık, açlıkla karşı karşıya kaldık.  Verilen zamlara itiraz edemez hale geldik. Çalışma koşulları insani olmaktan uzaklaşrı. Baskılar, hakaretler arttı. Bireysel itiraz eden arkadaşlarımıza ‘Ya çalış, ya git’ dendi. Bireysel karşı çıkışlarla bir netice alamadık ve DİSK GIDA İŞ’te örgütlenmeye karar verdik. Önce üç sonra dokuz arkadaşımızı işten attılar. Atılan arkadaşlarımıza sahip çıktık. Fabrikada üretimden gelen gücümüzü kullandık ve fabrikayı terk etmedik. Koç Holdingi ve Divanı yönetenler 43 işçiyi daha işten attılar.”

 

Divan İşletmeleri, işçileri suçluyor

Divan Turizm A.Ş ise, işçilerin sendika üyesi oldukları için atıldıkları görüşünü reddediyor.  Divan İşletmeleri adına yapılan yazılı açıklamada, işçilere “gerçeğe aykırı beyanlarda bulunup diğer çalışma arkadaşlarını yanıltma”,  “yönetime karşı huzursuzluk çıkarma”, “kaos ortamı yaratmaya çalışma”,  “mesai saati içerisinde iş durdurma, “çalışan güvenliğini zedeleyen davranışlarda bulunma”, “tesis yemekhanesini işgal etme”  gibi  suçlamalar yöneltiliyor.

İşçilerden yalanlama

İşçiler, bu suçlamaları “anayasal hak olan sendikalaşma haklarını kullandıklarını” söyleyerek reddediyor:

“Koç Holding ve Divan’ı yönetenler bizi emre itaatsizlik, disiplinsizlikten işten attıklarını söylüyor. Bütün sömürücü patronların yaptığı gibi gerçekte olanın üstünü örterek kamuoyuna yanlış bilgi veriyorlar. Atılan tüm işçi arkadaşlarımız ne tesadüftür ki sendikaya üye olduktan hemen sonra işten atıldı. Güneş balçıkla sıvanmaz Bizler birleştik güçlü olduk, sendikalaşmak için başkaldırdık ve artık boyun eğen köleler değiliz. Bunu biliyorlar ve saldırıyorlar.”

Divan Pastanesi işçileri direnişteyken

“Gezi’de özgürlükçü, işçiye zorba”

Direnişteki işçiler, Gezi eylemleri sürecinde eylemcilere zaman zaman destek  sunarak kendini “özgürlükçü” ve “demokrat” olarak lanse eden Koç Holding’in işçilere yönelik “zorbaca” davrandığını ifade ediyor:  “Bizler Koç Holding’in Gezi Parkı direnişindeki demokratlığının perde arkasındakileri gözler önüne seriyoruz. Gezi’de özgürlükçü olanlar Divan işçileribe ise zorbalardır.”

Divan İşletmeleri’nden atılan ve 55 gündür direnen Gıda-İş sendikalı işçiler , “Biz sadece işimizi geri istiyoruz, sendikalı ve onurumuzla çalışmak istiyoruz. Bunun için direniyoruz. İstanbul halkından destek bekliyoruz” diye ekliyor.