Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Cinsiyetçi reklam ajanslarına ve markalara ders niyetine: Kadınlar ne ister?

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Tahammül sınırlarını alabildiğine zorlayan, baştan aşağı cinsiyetçi ifadelerle dolu poşet çay reklamına kadınlardan tepki geldi. İmza kampanyası başlatıldı, reklamın yayından çekilmesi isteniyor.

Karikatürist Alfredo Martirena'nın kadına yönelik ayrımcılık temalı çalışması

Karikatürist Alfredo Martirena‘nın kadına yönelik ayrımcılık temalı çalışması

Reklamcıların sık başvurdukları bir yöntemdir; yaratıcılığın olmadığı yerde klişeler başlar. Hele konu kadınsa, klişelere bir de cinsiyetçilik eklenir.  Kadına yönelik ayrımcı dil, reklam sektörünün bir türlü aşılamayan bir hastalığıdır.

Bir benzer vakayla daha karşı karşıyayız. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde “Reklam dili nasıl olmamalı?” sorusuna yanıt olarak sunulacak cinsten bir reklam…

Doğadan adlı poşet çay markasının yayımlanan son reklamında, kadınlarla ilgili akla gelebilecek tüm cinsiyetçi klişeler art arda dizilmiş. Marifetmiş gibi yayımlanıyor.

Tabii bu bayağılık, reklam ajansının ve markanın yanına kar kalacak değildi. Tahammül sınırlarını zorlayacak derecede cinsiyetçi klişelerle dolu reklama tepki gecikmedi.

Kadınlar, imza kampanyası başlatarak “Kadınlar ne ister?” sorusunun yanıtını verdi. Kampanyada, reklamın yayından çekilmesi ve kadınlardan özür dilenmesi talep ediliyor.  Başlatılan imza kampanyasının cinsiyetçi kafalara ders olmasını umalım. Çok da uzatmadan sözü sahibine, kadınlara bırakalım.

 

Uyarı: İzleyeceğiniz reklam aşırı dozda cinsiyetçi klişe içerir. İzlerken sinir harbi yaşamanız muhtemeldir.

 

Doğadan markasının yayımladığı cinsiyetçi reklam.

 

“Kadınlar ne ister?” sorusunu kadınlar yanıtladı

İmza kampanyasının tam metni şöyle:

Kadınların öldürüldüğü, tacize ve tecavüze uğradığı, kadın haklarının hiçe sayıldığı ülkemizde medya yoluyla da pompalanan cinsiyetçiliğin bu konuda ne kadar önemli bir işlevi olduğunu biliyoruz. “Kadınlar ne ister gibi” yapılan her türlü reklam bu cinsiyetçiliği daha da derinleştirmekte ve kadınların asla istemedikleri şeyleri istiyormuş gibi görünmesinin de önünü açmaktadır.


 

Doğadan markası da sunduğu bu reklamla cinsiyetçiliği körüklemekte ve daha eşitlikçi bir anlayış için engel teşkil etmektedir. Bu cinsiyetçi videonun kaldırılmasıyla ve kadınlardan özür dilenmesiyle, bu konu reklamcılık sektöründe de cinsiyetçilik konusunda bir farkındalık yaratacaktır.


 

Söyleyelim mi kadınlar ne ister? Eşitçe yaşamak ister. Öldürülmemek ister, şiddet görmemek ister. Tecavüze ve tacize maruz kalmamak ister. Haklarının ihlal edilmemesini ister. Ayrımcılığa uğramamak ister. Eşit işe eşit ücret ister. Erkekler “kadınlar şunu ister” diye konuşmasın ister. Böyle cinsiyetçi reklamlar yapılmasın ister.


 

“Kadınlar ne ister” adlı reklamınızın bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz.

 

“Kadınlar, Doğadan’ın bu reklam için özür dilemesini ister”

 

Reklama bir tepki de sanatçı Zeyno Pekünlü’den geldi. Pekünlü, reklam videosuna  “Kadınlar ne ister?” sorusunun yanıtını altyazı olarak ekledi. Videoyu Facebook hesabında paylaştı.