Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

“Cenderede bırakıldık: Ya ölüm ya müebbet”

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Nevin Yıldırım'ın serbest bırakılması için kampanya örgütleyen Feminist Sanatçılar Kolektifi'nden Zeyno Pekünlü, Yurttaş Gazeteci'ye konuştu.

 

Nevinleri değil gerçekleri yargıla

Yukarıda görülen çarşaf çubukların arasındaki ipe mandallarla tutturuldu: “Nevinleri değil, Tecavüzcüyü yargıla”

Feminist sanatçılar ve sanat alanında çalışan kadınlar, müebbet hapis cezasına çarptırılan Nevin Yıldırım içim bir imza kampanyası başlattı. Kampanyada Nevin Yıldırım’a verilen cezanın adaletsiz bir karar olduğu vurgulanıyor. Yargıtay Ceza Dairesi’nden kararı bozup Nevin Yıldırım’ı serbest bırakması talep ediliyor.

Feminist sanatçılar, Nevin Yıldırım’ın serbest bırakılması için imza toplamanın yanı sıra, “Çarşaf Çarşaf Gerçekler” adıyla görsel bir kampanya da başlattı. Nevin Yıldırım’ın portresinin çarşaflara işlenmesi ve o çarşafların evlere, dükkanlara, sokaklara asılması çağrısında bulunuldu.

“Çarşaf Çarşaf Gerçekler” kampanyasını, “Nevin Yıldırım’a Özgürlük” metninin imzacılarından sanatçı Zeyno Pekünlü değerlendirdi:
 

“Kadınlara ölüm ya da müebbet, tecavüzcüye indirim”

 
“Nevin Yıldırımın aldığı müebbet hapis cezası hepimizi çok sinirlendirdi. Çünkü bu karar bizi şöyle bir cenderede bırakıyor: Tecavüze uğrar ve direnirsen Özgecan Aslan gibi öldürülme ihtimalin var. Tecavüze direnir, bir şey yaparsan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılıyorsun ama tecavüzcü erkekler cezai indirimler alıp ağır cezadan kurtuluyor.”

Galatasaray Meydanı'nda gerçekleşen "Çarşaf Çarşaf Adalet" eyleminde  stencil tekniğiyle duvara Nevin Yıldırım'ın portresi işlendi

Galatasaray Meydanı’ndaki  “Çarşaf Çarşaf Gerçekler” eyleminde stencil tekniğiyle duvara Nevin Yıldırım’ın portresi işlendi

 

“Bu rezilik çarşaf çarşaf serilsin”

 
“Bizim feminist sanatçılar olarak bir kolektifimiz var. Oradan böyle bir fikir çıktı. Herkesin evinde en kolay bulabileceği bir malzeme olsun diye çarşaf malzemesi önerdik. Nevin Yıldırım’ın portresininin şablonunu kendi web sitemizde dağıtıyoruz. İsteyen herkes indirip evindeki çarşafa sprey boyayla o şablonu uygulayabilir.Bu şekilde, herkes bu rezilliği çarşaf çarşaf etrafa, sokaklara sersin istedik.”

Nevin Yılıdrım Çarşaf Çarşaf Gerçekler

Galatasaray Meydanı’ndaki eylemde Nevin Yıldırım için hazırlanan çarşaflar sergilenirken

 

“Sadece Nevin Yıldırım’a değil “Kadınlar için adalet” diyoruz. Nevin’in hikayesi belki daha fazla biliniyor olabilir ama böyle buna benzer çok olay yaşanıyor. Ne yazık ki böyle şeyler olmaya devam edecek ama biz de bunların takipçisi olmaya devam edeceğiz.”
 

Kampanyanın yankıları sürüyor

 
Nevin Yıldırım için düzenlenen kampanyanın yankıları devam ediyor. Sosyal medya kanalıyla kamuoyuna duyurulan görsel kampanya için bir de Perşembe akşamı Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, “Bu kampanya ile Nevin Yıldırım ve onun durumundaki tüm kadınların davalarına görünürlük kazandırmayı ve adaletin sağlanmasını hedefliyoruz” ifadeleri kullanıldı.
 

Ne olmuştu?

 
Nevin Yıldırım, 2012 yılında Isparta’’da kendisine silah zoruyla tecavüz eden Nurettin Gider’i öldürdüğü gerekçesiyle yargılanmış, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.