Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Yurttaşa yasaklanan sokakları asker ve tankla doldurdular

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Sokağa çıkma yasağın ardından tank ve silahlı askeri birliklerle doldurulan sokaklar darbe dönemlerini ve savaşın yoğun olduğu 90'ları hatırlattı.

Türkiye’de “sivilleşme” iddiasını sıkça dile getiren Ak Parti Hükümeti Kobane ile dayanışma eylemlerini bastırmayı başaramayınca, çareyi dün gece  Batman; Diyarbakır, Mardin, Van ve Siirt’te sokağa çıkma yasağı ilan etmekte buldu. Yasağın ardından bugün bölgeden Twitter’a yansıyan haberler, sokağa çıkma yasağı ilan edilen şehirlerin tank ve silahlı askeri birliklerle doldurulduğunu gösterdi. Görüntüler darbe dönemlerini ve  savaşın en yoğun olduğu 1990’lı yılları hatırlattı.

 


Diyarbakır

Diyarbakır'da jandarma ve tanklar sokaktaydı

Diyarbakır’da jandarma ve tanklar sokaktaydı | Fotoğraf: @umitpencereci

 

 


 

Batman

Batman'da sokağa çıkma yasağı, askerler tanklar

Askerler ellerinde coplarla Batman sokaklarında | Fotoğraf: @yasmilitan

 

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Batman’da sokakları askerlerin ve askeri araçların doldurduğunu yansıtan bu fotoğrafları Twitter’da yayınlayan yurttaş, duruma tepkisini  “Burası Batman ve şu an saat 13 36. Siz söyleyin bu askerler ellerindeki coplarla beni korumak için mi sokağımdalar?” tweetiyle gösterdi.

 

 

Batman'da sokağa çıkma yasağıu, askerler sokakta

Batmann sokaklarında askeri araçlar | Fotoğraf: @yasmilitan

 

 


İstanbul

Dün geceki paramiliter saldırıların adreslerinden biri,  İstanbul Esenyurt oldu. Irkçı gruplar Esenyurt’ta Kobane için eylem yapan yurttaşlara saldırdı. Bu akşama doğru ise Esenyurt’ta Cumhuriyet Meydanı’na asker sevk edildi. Demokratik Bölgeler Partisi İstanbul İl yönetiminin Twitter hesabında saldırıların ardından dün,  “İstanbul’da oyunun icine çekilmeye çalışılan halkımıza provakasyonlara karşı daha dikkatli olmalarını istiyoruz” uyarısı yapılmıştı. Video askerlerin Esenyurt Cumhuriyet Mahallesi’ne konuşlandığını gösteriyor.

 

 

 


 

İslam Devleti (İD) ismiyle bilinen, Kobane Kantonu’nu işgal etmeye çalışan katliamcı örgüte karşı Kürt coğrafyasında başlatılan kitlesel eylemler, gaz ve tazyikli suyla durdurulmaya çalışılsa da protestocular eylemlerine devam ediyor.  Türkiye’nin batısında da eş zamanlı olarak başlayan ve sürmekte olan protestolara da sert biçimde müdahale edildi. Devletin saldırgan tavırlarına rağmen Kobane ile dayanışma çabalarını sürdüren eylemciler, polislerin yanı sıra sokaklardaki paramiliter güçlerin de saldırısına uğradı. Batıda milliyetçi-ırkçı, Kürt coğrafyasındaysa radikal İslamcı gruplardan oluşan saldırgan grupların belli merkezlerce sokağa salındığı iddia ediliyor.

Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Sadece Diyarbakır da yapılan HÜDA-PAR saldırıları değil, tüm Türkiye çapında aslında hükümetin bir B planı vardı. Bütün bu paramiliter güçleri halkın karşısına çıkardılar. İstanbul’da faşistleri, Iğdır’da Azerileri, Diyarbakır’da Hizbul-kontra güçlerini devreye soktular. Bu bir plan. Buna zemin yaratan durum iç savaş çıkartır. Çok tehlikeli bir durum. Yani bütün bu saldırıların tüm Türkiye’de aynı anda dört bir yanda olması normal değil. Hizbul-kontrayı, faşistleri sokaklara döktüler. Bunlar polis korumasında gerçekleşen saldırılar.”

BBC Türkçe’nin haberine göre Kobane eylemlerinde en az 18 kişi öldü, çok sayıda yaralı var.