Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Yeni Akit’in hedef gösterdiği Demirtaş’a destek

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Demirtaş'ın bazı yayın organlarında hedef gösterilmesi üzerine, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı durumun "tehlikeli boyutlara ulaştığı" uyarısı yaptı. Twitter kullanıcılarından da Demirtaş için destek mesajları geldi

Hükümet'e yakın medya organları, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hatırı sayılır bir oy artışı ve toplumsal desteği yakalayan Demirtaş karşıtı yayınlarını hedef gösterme boyutuna vardırdı. | Fotoğrafta, seçim kampanyası  kapsamında bir köprüye asılmış bir Demirtaş pankartı görülüyor.

Hükümet’e yakın medya organları, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hatırı sayılır bir oy artışı ve toplumsal desteği yakalayan Demirtaş karşıtı yayınlarını hedef gösterme boyutuna vardırdı. | Fotoğrafta, seçim kampanyası kapsamında bir köprüye asılmış bir Demirtaş pankartı görülüyor.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç,  Yeni Akit başta olmak üzere, Hükümet’e yakın bazı gazetelerde Selahattin Demirtaş’ın hedef gösterilmesiyle ilgili “Irkçı kampanya tehlikeli boyutlara ulaşıyor” uyarısında bulundu. Oluç,  gazetecilik meslek örgütlerine “Basın meslek örgütlerini, Basın Konseyi’ni ve Gazeteciler Cemiyeti’ni de bu kirli kampanyanın yürütücüsü gazete ve yazarları uyarmaya çağırıyoruz. Meslek ilkelerinize sahip çıkın” diye çağrı yaptı.

Demirtaş’ı hedef gösterdiler

yeni akit demirtaş'ı hedef gösterdi

Yeni Akit’in hedef gösterdiği sayfalarına bir yenisi daha eklendi. Akit Demirtaş’ı sürmanşetten böyle hedef gösterdi

Yeni Akit  bugün sürmanşetten girdiği “Oğlumun katili Demirtaş’tır” başlıklı “haberle”;  Yeni Şafak  yazarı Mehmet Şeker ise bugünkü yazısında Demirtaş için “eli kanlı” imasında bulunarak HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ‘ı hedef gösterdi.

Akşam gazetesi yazarı Gülay Göktürk de bugünkü yazısında Kobani protestolarındaki ölümlerin sorumlusu olarak Demirtaş’ı gösterdi ve Demirtaş’ı “yalancı” ilan etti. Göktürk’ün yazısında “ ‘Ak Parti hükümetinin IŞİD’le işbirliği yapıp  Kobane’yi boğmak istediği’ yalanıyla  bütün halkı ayaklanmaya  çağırdı. Sonuç: 40’a yakın insanın ölümü… ” ifadelerine yer verildi.

 

Twitter’da “Demirtaş’ın yanındayım” kampanyası 

Hükümet’e yakınlığıyla bilinen gazetelerdeki Demirtaş’ı hedef gösteren yayınlara karşı Twitter’dan tepki geldi. Twitter kullanıcıları Selahattin Demirtaş’a desteklerini #DemirtaşınYanındayım hashtagiyle bildirdiler.

O tweetlerden bazıları şöyle:

Öfkeli destek tweetlerinin yanında dikkat çeken mizahi tweetler de yer aldı. Bir Twitter kullanıcısı, Demirtaş’ın fotoğrafını Süpermen görseliyle montajlayarak “Yettim Heval” (yoldaş) notunu düşerek Demirtaş’a desteğini esprili bir şekilde bildirdi. 

 

Demirtaş'a destek için atılan mizahi tweetlerden bir örnek | kaynak: @Gadarine999

Demirtaş’a destek için atılan mizahi tweetlerden bir örnek | kaynak: @Gadarine999

 

HDP’den hedef gösteren yayınlara tepki

Selahattin Demirtaş’ın hedef gösterilmesine partisi HDP’den tepki geldi. HDP’ye ve Demirtaş’a yönelik “ırkçı siyasi linç kampanyası tehlikeli boyutlara varacak şekilde tüm hızıyla sürdürülüyor” diyen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, “Yeni Akit, bugün sürmanşetinden verdiği ‘Oğlumun katili Demirtaş’ başlıklı haberle Eş Genel Başkanımızı karanlık odaklara ve kontra örgütlenmelere açıkça hedef olarak gösteriyor” dedi.

“Hükümete yakın kimi yazarlar da Sayın Demirtaş’ı hedef almaya devam ederek, ırkçı linç kampanyasına hizmet ediyor” tespitinde bulunan Oluç’un açıklamasından satırbaşları şöyle:


Birçok karanlık olayın ardında hedef gösterici yayınları bulunması nedeniyle, bu konuda zaten sicili bozuk olan Yeni Akit, Eş Genel Başkanımıza karşı son derece tehlikeli bir kampanya yürütüyor.Sistemli bir biçimde bu saldırı kampanyasını yürüten Yeni Akit ve onun arkasındaki karanlık odakların hedefi, Türkiye’yi uçurumun kenarına sürükleyecek büyük provokasyonları devreye koymaktır.Akit Yazarı Hasan Karakaya bugünkü yazısında HDP’yi “Halkın sabrını zorlamayın” sözleriyle tehdit ederek, sokak linçlerine açıkça davetiye çıkartıyor.


 Bugün Yenişafak gazetesinin Mehmet Şeker isimli yazarı, Eş Genel Başkanımız için “eli kanlı” ifadesini kullanacak kadar haddini ve seviye sınırlarını aşıyor. Akşam gazetesi yazarı Gülay Göktürk ise “yalancı” diyerek çirkince saldırılarını sürdürüyor.

Akşam’ın bir diğer yazarı Kurtuluş Tayiz de başından bu yana bilinçli bir çarpıtmayla Eş Genel Başkanımıza saldırıyor ve olayların sorumlusuymuş gibi göstermeye çalışıyor. Bugünkü yazısında “Sokak olayları üzerinden kahramanlık türküsü yakacaktı” ifadesini kullanarak, Eş Genel Başkanımızı hedef göstermeye devam ediyor.


Eş Genel Başkanımıza ve partimize karşı ırkçı kampanya yürütenlere bir kez daha soruyoruz:

Bu hedef gösterici çirkin yayınlarınızın çok tehlikeli sonuçlara yol açacağının farkında mısınız? Eş Genel Başkanımıza ve partimize yönelik yaşanabilecek saldırıların ve provokasyonların altından kalkabilecek misiniz? Bunların vebalini taşıyabilecek misiniz?


Hükümeti ve ilgili medya kuruluşlarını, bu ırkçı kampanyanın yol açacağı olumsuz sonuçlar konusunda şimdiden uyarıyoruz. AKP Hükümeti, tetikçi medyasına ‘dur’ demelidir. Bu ırkçı ve siyasi linç kampanyasını sürdürenler, haklarında hukuki işlemleri başlattığımızı da bilmelidir.

Basın meslek örgütlerini, Basın Konseyi’ni ve Gazeteciler Cemiyeti’ni de bu kirli kampanyanın yürütücüsü gazete ve yazarları uyarmaya çağırıyoruz. Meslek ilkelerinize sahip çıkın.


Demokratik kamuoyunu, sivil toplum kuruluşlarını bu tehlikeli gidişat konusunda duyarlı davranmaya davet ediyoruz.