Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Maden faciasına ortak tepki: “Sermayenin fıtratında ölüm var”

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Antalya Attalos Meydanı'ndaki eylemciler ve Validebağ Korusu nöbetini sürdürenlerin Karaman'daki maden faciası için mesajı ortaktı: "Sermayenin fıtratında ölüm var"

attalos_karaman_maden_eylem

“Kaza değil, ihmal!” | Fotoğraf: @antalyaKolektif

Antalya Attalos Meydanı’nda saat 14 civarı toplanan yurttaşlar, ellerinde döviz ve pankartlarla Karaman’daki bir maden ocağında mahsur kalan işçiler için eylem yaptı. Eylemciler, özellikle Soma’daki maden faciasından bu yana Hükümet ve Hükümet’e yakın isimlerin öne sürdüğü “Madenciliğin fıtratında ölüm var” söylemini eleştirerek, “Sermayenin fıtratında ölüm var” dedi.

Attalos Meydanı’nda toplanan eylemciler, ellerinde dövizlerle  bir süre oturma eylemi yaptı. Dövizlerin üzerinde “2014 yılında 1414 işçi hayatını kaybetti”, “Sermayenin fıtratında ölüm var”, “29 Ekim Taşeron Cumhuriyeti” yazılıydı. Açılan pankartta ise, “Kaza değil ihmal!” sloganı yer aldı.

adalet nöbeti_attalos_karaman

Madende mahsur kalan işçilerin isimleri baretlerin üzerinde | Fotoğraf: @Kolektifler

Eylemciler, oturma eylemi sırasında madende mahsur kalan işçilerin isimlerinin yazıldığı baretleri eylem alanına dizdi.

Validebağ Korusu eylemcileri madencileri unutmadı

İstanbul Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nda yapılmak istenen inşaata karşı dokuz gündür süren nöbette, eylemciler maden işçilerini unutmadı. Karaman Ermenek’te mahsur kalan işçiler  ve diğer mağdur işçiler için dayanışma mesajı yollayan Validebağ eylemcileri nöbet alanına “Sermayenin fıtratında ölüm var” yazılı bir afiş ve madencileri temsilen; baret, çizme ve kömür bıraktı.

validebağ_ karaman_dayanışma

Validebağ eylemciler, mahsur kalan maden işçilerini böyle hatırladı | Fotoğraf: @kadikoyhalkevi