Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Kadınlar “erkek adalet” değil, “gerçek adalet” istiyor

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, bir kadın cinayeti daha yaşanmasın diye, öldürülen Ebru Torun'un 26 Eylül'de görülecek davasına sahip çıkma çağrısı yaptı.

kadın hakları, kadın cinayetleri, ebru torun

Öldürülen Ebru Torun’un davasıyla ilgili paylaşılan görsellerden biri

Kadına yönelik erkek şiddeti ve cinayetlerini engellemek için bir araya gelen kadınların oluşturduğu Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, işte bir kadın cinayeti daha yaşanmasın diye, öldürülen Ebru Torun’un 26 Eylül’de görülecek davasına sahip çıkma çağrısı yaptı. “Kadın cinayetleri her yerde! Meclis olağanüstü toplansın!” diyen Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Ebru Torun cinayeti davasının duruşmasından önce 09.45’te, Anadolu Adliyesi C kapısı önünde basın açıklaması yapıcak. Duruşma, 10:15’te İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İtalyan karikatürist Enrico Bertuccioli, kadına yönelik şiddeti bu şekilde ifade etti.

İtalyan karikatürist Enrico Bertuccioli, kadına yönelik şiddeti bu şekilde ifade etti.

#KadınKatliamıVar

Gün geçtikçe artan kadına yönelik toplumsal ve yasal; sistematik adaletsizlikle mücadele etmek için, kadınların bireysel ve kolektif çabaları sürüyor. Ebru Torun’un davasına sahip çıkan kadın hakları savunucuları, dün akşam seslerini duyurmak için Twitter’da  #KadınKatliamıVar etiketini kullanarak kampanya düzenledi. Kampanyada, “Kadınlar her gün erkekler tarafından öldürülüyor, devlet etkili bir önlem almıyor, yargı ise kadın katillerini cezasız, hatta serbest bırakmaya devam ediyor.Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz!” dendi.

Kadınlar “gerçek adalet” istiyor

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun Ebru Torun davasıyla ilgili açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Kadınlar her gün erkekler tarafından öldürülüyor, devlet etkili bir önlem almıyor, yargı ise kadın katillerini cezasız, hatta serbest bırakmaya devam ediyor.Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz!”

“Kadın cinayetlerinin bahanesi olmaz! Artık tek bir kadının bile öldürülmesine, şiddet görmesine tahammülümüz yok! Ebru’nun davasının takipçisiyiz! Ebru’nun katilinin “haksız tahrik-iyi hal” indirimiyle ödüllendirilmeden cezalandırılmasını istiyoruz! Bugün sanık pozisyonunda olmayan, ancak azmettiren durumunda olan başta kocası ve kocasının ailesinden kişilerin de yargılanmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz!”

 

Kapmanyada trans cinayetlerine de dikkat çekildi.

Kapmanyada trans cinayetlerine de dikkat çekildi.

“Koca”, “abi”, “baba”, “kardeş” sıfatlarının toplumdaki ve yasalardaki ayrıcalıklarına sığınan erkekler, kadınları dövüyor, cinsel şiddet uyguluyor, öldürüyor. Ancak yasalar, yaşama hakkı dahil olmak üzere en temel haklarından yoksun bırakılan kadının yanında olmak yerine; onların katillerinin, tecavüzcülerinin lehine işliyor çoğu zaman.

Türkiye’de kadınlar, her geçen gün yeni bir kadın cinayetiyle karşılaşıyor. Bianet‘in yayınladığı verilere göre, erkekler 2013’te 214 kadın ve 10 çocuğu öldürdü, 167 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti/tecavüz girişiminde bulundu, 241 kadın ve kız çocuğuna şiddet uyguladı, 161 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu. 2014’te ise, 184 kadın, erkek şiddetiyle katledildi.

Kadın cinayetleriyle ilgili istatistiksel verilerin izlenmesi ve kamuoyuyla paylaşılması konusunda ise birçok problem mevcut. Konuyla ilgili detaylı bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

“Aile değil, kadınız”

Kadın cinayetlerinin sebeplerinden biri, devlet ve toplum nezdinde aile kurumunun erkeklere bazı ayrıcalıklar sağlaması. #KadınKatliamıVar etiketli sosyal medya kampanyasında, bu da eleştirildi. Kullanılan görsellerin bazıları Ermenice ve Kürtçeydi. Kadınlar, Aile değil, kadınız” diyerek aile kurumunun kadına yönelik şiddetin cezalandırılmasında “hafifletici unsur” olmasını eleştirdi.

İşte o görseller:

kadın cinayetlerine dur

 

kadın cinayetlerine dur 4

 

kadın cinayetlerine durd

 

 

kadın cinayetlerine dur 7

 

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun, Ebru Torun cinayeti davasıyla ilgili yaptığı çağrının tamamını buradan okuyabilirsiniz: