Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Diyarbakır, İstanbul ve Londra’da Kobanê için yürüdüler

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Londra, Diyarbakır ve İstanbul'da binlerce eylemci, örgütlerini "İslam Devleti" diye adlandıran katliamcı çetelerin Kobanê Kantonu'na yaptığı kitlesel saldırılara karşı yürüdü. Diyarbakır'daki eylemcilerin bir kısmıysa, yürüşün sonunda Kobanê sınırına gitmek için otobüslerle yola çıktı.


Örgütlerini “İslam Devleti” (İD) adıyla tanımlayan katliamcı militanlar, 15 Eylül’den bu yana, Rojava’nın (Batı Kürdistan) Kobanê Kantonu’na saldırıyor.  İşteDiyarbakır, İstanbul ve Londra’daki eylemciler, amacı önce Kobanê ‘de hakimiyeti sağlayıp ardından Rojava’nın tamamına yayılmak olan katliamcı İD örgütünün saldırılarına tepki göstermek için yürüyüş yaptı.

Diyarbakırlılar Kobanê için yürüdü

Diyarbakır’daki yürüyüş Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), çağrısıyla yapıldı. Saat 13 sıralarında DBP Diyarbakır il binası önünde toplanan binlerce kişi, Koşuyolu Parkı’nda doğru sloganlarla yürüdü.

Kobane-destek-yürüyüşü-diyarbakır

Diyarbakır’da Kobanê’ye destej yürüyüşünde PKK lideri Abdullah Öcalan posteri de taşındı. | Fotoğraf: Twitter/ @Hayri_Demir_

 Eylemcilere otobüslerle Suruç’a gitti

“Biji Berxwedana Rojava” (Yaşasın Rojava Direnişi) sloganıyla süren yürüyüş Koşuyolu civarında son buldu. DBP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, yaptığı açıklamada “İŞİD Rojavada kapitalizme karşı alternatif bir sistem oluşturan devrime saldırıyor. Halkımızı, duyarlı herkesi Kobanê’yi savunmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Yürüyüşün ardından, eylemcilerin bir kısmı ise Urfa, Suruç’ta sınırda dayanışmayı sürdürmek otobüslerle yola çıktı.

suruç-a giden otobüs kobane

Otobüsler, eylemcileri Diyarbakır’dan Suruç’a götürmek için Koşuyolu’nda. | Fotoğraf: @HcSilan

İstanbul’dan Kobanê’ye dayanışma sloganları

İD militanlarının saldırdığı Kobanê’deki direnişle dayanışmak için yapılan bir diğer yürüyüş, İstanbul’da İstiklal Caddesi’ndeydi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) çağrısıyla, İstiklal Caddesi’nde yürüyen kitlenin hayli kalabalık olduğu belirtildi. Yürüşe farklı birçok siyasi parti ve sivil inisiyatiften eylemciler katıldı.

“Katil IŞİD, İşbirlikçi AKP” yazılı pankartı açılan yürüyüşte, “Yaşasın Kobane Dayanışması” , “Biji Berxwedana Rojava” sloganları atıldı.

 

Kobane ile dayanışma İstiklal Kürt sorunu

İstiklal Caddesi’ndeki Bonae’ye destek yürüyüşünde parti ve örgüt flamalarının çeşitliliği dikkat çekti. | Fotoğraf: Twitter / @SEYTAnRIM

Londra’da Kobane için yürüdüler

Katliamcı İD örgütünün Kobanê’deki saldırılarına karşı bir başka dayanışma eylemi ise Londra’da yapıldı. Londra merkezli Ciwanen Azad inisiyatifinin çağrısıyla Trafalgar Meydanı’nda düzenlenen eylemde ise açılan pankartlarda İD’in insanlığa karşı suç işleyen bir örgüt olduğu vurgulandı. Trafalgar Meydanı’ndaki grup, ellerindeki pankartlarla Kobanê için yürüyüş yaptı.

 

Eylemciler, "Kürdistan'daki IŞİD terörüne karşı birleş" yazılı sloganla yürüdü. | Fotoğraf: Twitter/ @Xunavmerdin

Eylemciler, “Kürdistan’daki IŞİD terörüne karşı birleş” yazılı pankartla yürüdü. | Fotoğraf: Twitter/ @Xunavmerdin

 

Diyarbakır, İstanbul ve Diyarbakır’daki Kobanê  ile dayanışma eylemlerinden sosyal medyaya aktarılan içeriğin derlemesine buradan ulaşabilirsiniz.