Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

TSK’nin iddiasını çürüten o rapor yayınlandı

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Asker Hakları Platformu'nun yayınladığı rapora göre, zorunlu askerlerin intiharları sivillerinkinden iki buçuk kat fazla. Her 12 askerden biri intiharı düşünüyor.

Asker Hakları Platformu'dan Tolga İslam ve Kerem Çiftçioğlu, raporla ilgili basın açıklaması yaparken | Fotoğraf: @askerhaklari

Asker Hakları Platformu’dan Tolga İslam ve Kerem Çiftçioğlu, raporla ilgili basın açıklaması yaparken | Fotoğraf: @askerhaklari

Zorunlu askerlik sırasında yaşanan hak ihlallerininin takipçisi Asker Hakları Platformu,  “Zorunlu Askerlik ve Hak İhlalleri” raporunun ikincisini dün açıkladı. Kamuoyuna sunulan rapor  Nisan 2012 -Nisan 2013 tarihlerini kapsıyor. Raporda yer alan bilgilere göre, 2012’nin aralık ayında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına yapılan açıklamada öne sürülen “Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki intihar oranının Türkiye genelindeki intihar oranıyla paralel olduğu” iddiası gerçeği yansıtmıyor. TSK bu iddianın yanı sıra, asker intiharlarını önleme konusunda tedbir alındığını;  son on yılda asker intiharlarının yarı yarıya azaldığını da iddia etmişti. Ancak rapora göre “çizilen resim hiç de bu kadar iyimser” değil.

Askerde yaşanan intiharlar sivile oranla 2,5 kat daha yüksek

Asker Hakları Platformu’nun yayınladığı raporda, TSK’nın iddasıyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

  • Asker Hakları’nın 2012 yılında Genelkurmay Başkanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan resmi verilere dayanarak yaptığı çalışmaya göre, zorunlu askerlik yapanların kaba intihar hızı 20-24 yaş arası erkeklerin sivildeki kaba intihar hızından 2.5 kat fazladır.
  • Genelkurmay Başkanlığı’nın ve onu referans alarak Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) iddia ettiği gibi 20-24 yaş arası erkeklerin intihar oranı en yüksek değil, en düşük yaş grupları arasında seyretmektedir.
  • Bu rakamlar, yapılan açıklamaların aksine sivil ve askerde yaşanan intihar sayılarının birbirine paralel olmadığını, askerde çok daha fazla oranda intihar yaşandığını ortaya koymaktadır.
  • TSK’nin intihar ile ilgili aldığı tedbirlerin gerek asker alımları aşamasında, gerekse askerlik sırasında yetersiz olduğu Asker Hakları’na gelen şikayetlerdeki anlatılarda görülmektedir.
  • Zorunlu askerlik sırasında edinilen psikolojik veya fiziksel hasarların geçici veya kalıcı etkileri ise kişilerin askerlik sonrası yaşamlarına son derece olumsuz şekilde yansımaktadır.

Veriler ve grafikler TSK’yı yalanlar nitelikte

Asker Hakları’nın raporunda yer alan  resmi verilerle hazırlanan grafikler TSK’nın konuyla ilgili iddialarını çürütüyor.

İşte o grafikler:


 Grafik 1


Zorunlu askerlik hak ihlalleri : asker intiharlarının sivillere oranı

Kaynak: Zorunlu Askerlik ve Hak ihlalleri raporu

Grafikte 1’de, TSK’nın iddiasının aksine zorunlu askerlerin intihar hızının Türkiye ortalamasından yüksek olduğu görülüyor.


 

Grafik 2


Kaynak: Zorunlu Askerlik ve Hak ihlalleri raporu

Kaynak: Zorunlu Askerlik ve Hak ihlalleri raporu

Grafik 2’de, 2011’de 2012’ye giden süreçte zorunlu askerlerin intihar hızında artış gözleniyor. Ancak TSK, son on yılda artış değil azalma olduğunu iddia etmişti.

 


 

Grafik 3


Kaynak: Zorunlu Askerlik ve Hak ihlalleri raporu

Kaynak: Zorunlu Askerlik ve Hak ihlalleri raporu

Grafik 3’te,  2007-2011 yılları arası en çok intihar eden yaş grubunu 20-24 yaş arasındaki bireylerin oluşturmadığı gösteriliyor. Grafiğe göre 20-24 yaş arasındaki bireylerin intihar rakamları diğerlerine kıyasla çok daha düşük. Ancak TSK bunun aksini iddia etmişti.

Her 12 askerden biri intiharı düşünüyor

Raporda yer alan bazı veriler ise şöyle:

-Raporun kapsadığı 2012-2013 arası dönemde, askerhaklari.com‘a 653  zorunlu asker şikayette bulundu. Önceki rapora kıyasla bu, %51’lik bir artışa denk geliyor. Rapora göre bu artışta, siteninin bilinirliğinin artmasının da payı olabilir.

-Her 12 askerden biri intiharı düşünüyor.

-Sağlık hakkı ve cezaların orantısızılığı konusundaki artış göze çarpmakta.

-En çok şikayet alan iller: Ankara, İstanbul, İzmir, Kıbrıs, Erzurum, Şırnak, Hakkari,Kars, Hatay, Kırıkkale.

-Yapılan her iki şikayetten biri kötü muameleyle ilgili (dayak, hakaret, tehdit).

– Erbaşlar, muvazzaf askerlere kıyasla daha yüksek oranda intihar etmekte.


 

  • Dün yapılan basın açıklamasındaki konuşmaların yer aldığı derlemeyi buradan takip edebilirsiniz.
  • Asker Hakları Platformu’nda Çiğdem Demirbilek’le yapmış olduğumuz söyleşiyi buradan izleyebilirsiniz.
  • Dün yayınlanan Asker Hakları raporuna buradan ulaşabilirsiniz.
  • Asker Hakları Platforumu’nun hak ihlalleriyle ilgili ilk raporuna buradan ulaşabilirsiniz.