Serhatcan Yurdam
1 Yorum

“İstanbul Shopping Fest”i takas pazarıyla protesto edecekler

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

"Shopping Fest" adıyla İstanbul'da düzenlenen alışveriş festivali, kurulacak olan takas pazarı ile protesto edilecek

 

20140619-225141-82301852.jpg
Etkinlik sayfasının ekran görüntüsü


Facebook’ta 2000’in üzerinde üyesi bulunan tüketim kültürü karşıtı “Bombalara Karşı Sofralar” sayfası, Shopping Fest’e karşı Taksim’de takas pazarı kuracaklarını duyurdu.

İstanbul Shopping Fest’i protesto amacıyla düzenlenecek olan takas pazarı etkinliği yarın 15’te başlayacak, 18’e kadar sürecek.

Takas pazarıyla ilgili davet metninde yer alan bazı ifadeler şöyle:

“46.milyon yoksul varken satın almaya teşvik”

“Alışverişin ihtiyaçtan şölene çevrilmesi oldukça tehlikeli. Bot yapılmak üzere derisi yüzülen Hindistan’daki ineği, palm yağı için Endonezya’da kesilen ormanı, tektaş yüzük için kırbaçlanan Sierra Leone’liyi ve kot taşlarken Türkiye’de ölen işçiyi unutuverir insan. Türkiye’de yaşayan insanların 46 milyonu yoksulken daha fazla satın almaya teşvik, insanların cebindeki son kuruşa göz dikmektir. İstanbul Shopping Fest %99’un cebindekileri %1’in cebine taşımak için düzenlenmiş bir partidir.”

“Hükümet işçilerin kırkını “daha fazla satın al” diyerek karşıladı”

“Hükümetin Shopping Fest organizasyonu ile kâr hırsına verdiği desteği sürdürmesi, Soma için tuttukları yasın ne kadar sahte olduğunu gösterir. Daha fazla kömür ve daha yüksek kâr için öldürülen maden işçilerinin 40’ını hükümetin “daha fazla satın al” ilanları ile karşılıyoruz. Çevremizi saran yüzlerce AVM ve rezidans onların fikriydi. Gezi Parkı’na AVM uğruna kıymak istemeleri de herkesin hafızasında tazedir. Bu alışveriş festivali, ağacın yerine dikilen AVM’ler batmasın diye. Hepimize lazım olan temel şeyleri depolarda biriktiren patronların stokları ellerinde patlamasın diye.”

“Tüketmemek özgürleştirir”

“Biz diyoruz ki satın almadan yaşamak mümkün. Hemen veya yavaş yavaş para aramızdan çıkabilir. Eksik olan dayanışmamız ve sabrımız. Elde olan yeter, yetmezse tamir edebilir veya yenisini yapmayı öğrenebiliriz. İkinci el alabiliriz, internetteki Freecycle’dan bedava alabiliriz, sokakta bedava bulabiliriz, arkadaşla takas edebiliriz veya kullanmadığımızı karşılıksız verebiliriz. Atmak israf, paylaşmak candır. Bedava ulaşım için bisiklete atlamak veya otostop çekmek hayal değil. Kirasız yaşam için deniz kenarları, kırlar ve terk edilmiş binalar bizleri bekliyor. İşe komşumuz aç mı tok mu sorarak başlayalım. Her yere bostanlar, takas pazarları ve sofralar kuralım. Birimiz tutsaksa hiçbirimiz özgür değiliz; o yüzden tüketmemek özgürleşmektir.”

Vali Mutlu’dan reklam tweeti

İstanbul Shopping Fest, şehirdeki alışveriş merkezlerinde, mağazalarda çeşitli indirimlerle tüketimi teşvik eden iki haftalık bir dönemi kapsayan bir “festival”. Shopping fest kapsamında çeşitli defileler ve moda etkinlikleri de düzenlenmekte.

Etkinliğin “destekçileri” arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul. Büyükşehir Belediyesi bulunuyor.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Shopping Fest’in başladığını duyurmuş, Twitter kullanıcılarından reklam yaptığı için tepki mesajları almıştı.

Vali Mutlu’nun o tweeti ve gelen ilk tepkiler:

20140619-225327-82407740.jpg