Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Çerkes Soykırımı kurbanları Taksim’de anıldı

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

 Çerkes Sürgün ve Soykırımı'nın 150. yıldönümü Taksim'de yapılan yürüyüşle protesto edildi, soykırım kurbanları anıldı. Eyleme destek için gelen HDP'lilerse dışlayıcı bir tutumla karşılaştı.

Çerkes_Soykırımı_Eylemi1

Eylemciler Galatasaray Lisesi’nden Tünel’e doğru yürürken | Fotoğraf: Alican Tiryaki

Çerkes Dernekleri Federasyonu tarafından, 1864 Çerkes Sürgün ve Soykırımının yıl dönümü olan 21 Mayıs’ta düzenlenen yürüyüşe yüzlerce Çerkes yurttaş katıldı. Eylemciler, soykırım kurbanlarını andı, soykırımın tanınması yönünde taleplerini haykırdı.

 
HDP’yi dışlayan sloganlar
Galatasaray Lisesi önünde yürüyüşten önce toplanan kitleye, eyleme destek vermek amacıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi bir grup da katıldı. Ellerindeki HDP flamalarıyla eyleme katılan grup kısa süre sonra tartışmanın hedefi oldu. Anmaya katılan Çerkes yurttaşlar arasında “HDP’nin burada ne işi var?” şeklinde bir tartışma çıktı. Kimi katılımcılar HDP’ye karşı dışlayıcı bir tutum içindeyken, kimileri HDP’nin alanda olmasını olumlu karşıladı. HDP karşıtlarıyla tartışan bir kadın eylemci, kendisinin de Çerkes olduğunu belirtip, “AKP yıllardır iktidar, Çerkesler için ne yaptı? CHP yıllardır bize hiç destek oldu mu? Olmadı, olmaz çünkü CHP ulusçu bir parti. HDP, destek vermeye gelmiş niye rahatsız oluyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi.

Tartışmalar sürerken başka bir eylemci “HDP bizle yürüyecekse biz yürümeyelim, burada duralım” diye bir çağrı yapıp, etrafında toplananlara “HDP dışarı” sloganı attırdı. “HDP dışarı” sloganı atanlara bazı eylemciler tepki gösterdi, bazıları destekledi. Eyleme katılmak için alanda bulunan HDP’liler ise “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz” sloganı attı. HDP’liler kendilerine yönelik dışlayıcı tutumdan dolayı yürüyüşe katılmadı.

Çerkes_Soykırımı_Eylemi2

Eylemde dev bir Çerkes bayrağı açıldı. | Fotoğraf: Alican Tiryaki

Rusya Konsolosluğu önünde çevik kuvvet engeli
Galatasaray Lisesi’nden Tünel’e doğru yürüyen eylemciler, Çerkes bayrağı ve çeşitli pankartlar taşıdı. Kitle yürüyüş boyunca “Çerkesya Rus toprağı olmayacak”, “Soykırımcı Rusya Çerkeslere hesap ver” Yaşasın Çerkeslerin direnişi”, “Soykırım insanlık suçudur” diye slogan attı.
Eylemciler, Rusya Konsolosluğu’na yaklaştıklarında ise, konsolosluk önünde çevik kuvvet polisinin barikatıyla karşılaştı. Rusyayı protesto etmek konsolosluğa siyah çelenk bırakılmasına polis izin vermedi. Polis barikatının önünde yapılan basın açıklamasında “Çerkes soykırımını yapan Çarlık Rusya’sıdır. Çarlık Rusya’sının tarihi mirasçısı ise Rusya Federasyonu’dur. Bu nedenle, Rusya Federasyonu soykırımı kabul ederek Çerkes halkından özür dilemeli, uluslararası hukuk normlarının gerektirdiği tüm yükümlülüklerini yerine getirmeli, Çerkesya’nın yeniden Çerkes vatanı olmasının zeminini oluşturmalıdır” dendi.Yapılan konuşmaların ardından eylem sona erdi.

Çerkes_Soykırımı_Eylemi, İstanbul

Kimi eylemciler yürüyüşe geleneksel kıyafetlerle katıldı. | Fotoğraf: Alican Tiryaki

Çerkes Soykırımı ve Sürgünü İstanbul protesto

“Soykırım insanlık suçudur. Hiçbir bayrak, marş, sınır bu suçu saklayamaz, aklayamaz” | Fotoğraf: Alican Tiryaki