Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Kadınlar ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ için sokakta

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul'da düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü, aralıksız yağan yağmura rağmen bu yıl da geniş bir katılımla yapıldı. Polisin tavrı ise yürüyüşe gölge düşürdü.

Kadınlar "geceleri, sokakları, meydanları terketmiyoruz!" dedi. Fotoğraf: Alican Tiryaki

Kadınlar “geceleri, sokakları, meydanları terketmiyoruz!” dedi.
Fotoğraf: Alican Tiryaki

 

İstanbul Feminist Kolektif’in (İFK) çağrısıyla, binlerce kadın, dün gece İstiklal Caddesi’nde yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldı.

Kadınlar akşam 7 civarı Galatasaray Lisesi nünde toplanıp,ellerindeki döviz, pankart ve flamalarla; sloganlar ve şarkılar eşliğinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında “Kadın cinayetleri politiktir”, “Gelsin koca, gelsin devlet gelsin polis, gelsin cop; inadında isyan,  inadına özgürlük”, “Jin, jiyan, azadi” (Kadın, yaşam, özgürlük), “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Zıpla zıpla, zıplamayan Tayyip, “Yaşasın 8 Mart dayanışması”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Nerdesin aşkım? Burdayım aşkım” gibi sloganlar atıldı. Demirören Alışveriş Merkezi önüne gelindiğinde ise “Demirören yıkılsın, Tayyip altında kalsın” şeklinde slogan atıldı.

Basın açıklamasına polis engeli

İstanbul Feminist Kolektif’in duyurduğu yürüyüş programına göre, polis Taksim Meydan’ına çıkışı kesitiğinden, kitle Fransız Konsolosluğu önünde geldiğinde basın açıklaması yapılacaktı. Ancak bu da mümkün olmadı. Galatasaray Meydanı yönünden Fransız Konsolosluğu önüne doğru yürüyen kitle henüz oraya ulaşmamışken, başka bir grup polis barikatının önünde toplanmış slogan atarak bekliyordu.

İstanbul Feminist Kolektifi (İFK) çağrısıyla yürüyen grup barikata doğru yaklaşınca, polis barikatının önündeki Partizan, Kaldıraç, Mücadele Birliği gibi sol eğilimli örgütler barikatı aşmak için harekete geçti. Ancak çok sayıda çevik kuvvet polisi ile TOMA grubun barikatı aşmasına izin vermedi. Polis biber gazı kullanıp eylemcilerin üzerine doğru topluca harekete geçince, eylemciler geriletildi. O sırada 40-50 kişilik çevik kuvvet polisinden oluşan gruplar İstiklal Caddesi’ne sağdan ve soldan bağlanan yollarda caddeye çıkışı  engelledi. Polis, son günlerde İstiklal Caddesi’nde yapılan eylemlerde sergilediği agresif, saldırgan tavrı 8 Mart’ta da sergilemiş oldu.

İFK’nın çağrısıyla yürüyen kitle basın açıklaması yapılması için önceden belirlenen Fransız Konsolosluğu önüne ulaşamayınca, eylemin örgütleyecileri bir karar alarak basın açıklaması okumadan eylemi sonlandırdı.

Grubun dağılacağı beklenirken, çok sayıda kadın bulundukları yerlerde şarkılar söyleyip,  halay çekti. Seçilen şarkıların sözleri ise günün anlamına hayli uygundu: “Hür doğdum hür yaşarım / Kime ne kime ne / Köle miyim sana ben / Sana ne, sana ne?” 

 

Eylemcilerin coşkuyla slogan atıp şarkı söyledikleri andan bir kesit:

 

 

“Faşizme karşı omuz omuza”

Yürüyüşün bittiği söylense de kitle dağılmadı. İstiklal Caddesi’nin ortasında şarkı söyleyip dans eden yüzlerce kadın Galatasaray Meydanı’na doğru slogan, alkış ve ıslıklarla yürüdü. Kadınlar Galatasaray Meydanı’na vardıklarında, Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYAD) üyeleri, meydanda oturma eylemi yapıyordu. Kadınlar, hasta tutuklulurın sağlık durumlarına dikkat çekmek için eylem yapan TAYAD’lı ailelere slogan ve alkışlarla destek verdi.

 

Tutuklu yakınları dayanışma sloganları atarak yürüyüşe destek verdi.

Tutuklu yakınları dayanışma sloganları atarak yürüyüşe destek verdi.

Her iki eylemci grup birlikte “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız”, “Hasta tutsaklar onurumuzdur” sloganları attı. Eylemci gruplar, Berkin Elvan için de “15’inde bir fidan, uyan Berkin Elvan” şeklinde slogan attı. Berkin Elvan 9 ay önce, Gezi Direnişi günlerinde ekmek almak için evinden çıkmış, polisin attığı gaz fişeğiyle yaralanıp komaya girmişti. Berkin’in sağlık durumu ise oldukça kritik.Geniş katılım sağlanan eylem gece 23 civarı sona erdi.
İFK: “Uyarılarımıza şiddetle yanıt verildi”
İFK, eylem sona erdikten hemen sonra yayınladıkları bir açıklamayla, barikatın önündeki Partizan, Kadıraç ve Mücadele Birliği gibi örgütlerin tavrını eleştirerek “8 Mart’ta bile alanları kadınlara bırakmayan, feminizmi meşru bir politik hareket olarak görmeyen, hiçbiri siyasi etiğe girmeyen tutum ve davranışlar sergileyen bu grupları kınıyoruz” dedi.Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Feministler olarak polis barikatının önüne geldiğimizde biz gelene kadar eylemsiz biçimde barikat önünde duran kadınlı erkekli sosyalist gruplar (Kaldıraç, Mücadele birliği, Partizan, EKA) öncesinde yaptığımız uyarılara rağmen bize alanı açmadılar. Bu durum kimi sosyalist grupların bir politik hareket olarak feminizmin mücadelesini ve örgütlenmesini meşru görmeyen yaklaşımlarının en açık ifadesidir.

Bu grupların eylemsiz olarak polis barikatı önünde beklerken, feminist kortejin gelmesiyle polise karşı eyleme geçmelerini siyasi etiğe uygun bulmadığımız gibi toplumsal hareketin devlet karşında dayanışmacı bir tutum sergilemesi fikrinden de tümüyle uzak buluyoruz.

İFK’nın açıklamasında yer alana iddiaya göre, barikatın önündeki grupta yer alan kimi erkekler, polisin yarattığı gerginlik esnasında çıkan tartışmada diğer eylemci grupta yer alan bazı kadınlara hakaret edip fiziksel şiddet uyguladı:

En kötüsü de bu grupların eylemimizi engellememeleri yönünde yaptığımız uyarılara hakaret ve fiziksel şiddet uygulayarak yanıt vermeleri oldu. Kaldıraç grubunun bayraklarının inmesini isteyen kadınlar ve LGBT bireylere, Kaldıraç grubundan erkekler fiziksel şiddet ile karşılık verdiler. 8 Mart’ta erkek devlet şiddetine karşı yürürken kimi sosyalist erkeklerin şiddetiyle karşılaşmamız tarihe bir kayıt olarak geçti.

Yürüyüşte çekilen fotoğraflarla oluşturulan foto-slayt’ı buradan izleyebilirsiniz:

Fotoğraf: Alican Tiryaki