Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Gazeteciler basın özgürlüğü için yürüyecek

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

İSTANBUL- Dışarıdaki Gazeteciler platformu medyaya uygulanan baskı ve sansüre karşı protesto yürüyüşü yapacak.

basın-özgürlügü-199x300
Görsel: Osvaldo Gutierrez Gomez

 

Baskı, sansür ve otosansüre karşı yapılacak yürüyüş için 16 Şubat Pazar günü saat 15.00’te Cağaloğlu eski Hürriyet Binası önünde toplanılacak.

“Dışarıdaki Gazeteciler”, “Putları yıkalım, gazeteciliği yeniden ayağa kaldıralım” sloganıyla başlayan yazılı basın açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Türkiye medyası can çekişiyor”

-Türkiye medyası uzun süredir baskı, sansür ve otosansür sarmalı altında can çekişiyor. Son dönemde yaşanan gelişmeler, anti-demokratik ve otoriter tahakkümün ne kadar vahim boyutlara vardığını sergiledi.

 “Gazeteciler sessiz kalmamalı”

-Gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlanan telefon konuşmaları akabinde medya yöneticilerinin dudak uçurtan itirafları artık malumun ilamı oldu. Gazeteciler, iktidarın bu pervasız ve ardı arkası kesilmez baskısına artık daha fazla sessiz kalamaz, kalmamalı.

 “Gazetecilik ilkelerini savunma günü”

-Gazetecilik onurunu ayaklar altına alan bu krizi, gazeteciliği yeniden ayağa kaldırmak için bir fırsat kabul ediyoruz.Gün, sokağa çıkıp mesleğimizi ve gazetecilik ilkelerini savunma günüdür.

Baskı, sansür ve otosansüre karşı tek vücut olmak için 16 Şubat Pazar günü saat 15.00’te tüm gazetecileri Cağaloğlu eski Hürriyet Binası önünde buluşarak Valiliğe doğru yürüyüşe geçmeye çağırıyoruz.

-Haber alma özgürlüğü gasp edilen, taraflı haberlere mahkum edilen bütün halkımız da bu eyleme davetlidir.