Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Mısır yönetimi Türkiye ile ilişkilerini Maslahatgüzar seviyesine indirdi

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

ANKARA- Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi, Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından 'istenmeyen adam' ilan edildi. Mısır Dışişleri Bakanlığı Ankara'daki temsil düzeyini Maslahatgüzar seviyesine indirdiklerini açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı adına bugün yapılan yazılı açıklamaya göre; Türkiye’nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, bugün Mısır Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Büyükelçi Botsalı’ya Mısır’ın Ankara’daki temsil düzeyinin Maslahatgüzar seviyesine indirildiği ve kendisinin de “istenmeyen adam” ilan edildiği bildirildi. Hüseyin Avni Botsalı’dan 29 Kasım 2013 tarihine kadar Mısır’ı terk etmesi istendi.Yapılan açıklamada, gelişmeler karşısında Türkiye’nin tutumuna yönelik su ifadeler kullanıldı:

“Uluslararası ilişkilerin temelini oluşturan mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde, Mısır’ın ülkemizdeki geçici Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak ilişkilerimizin Maslahatgüzar düzeyine indirildiği ve daha önce istişareler için ülkemizden ayrılmış bulunan Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin’in “istenmeyen adam” ilan edildiği bildirilmiştir.”

Mısır ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler, Mısır’da gerçekleşen askeri darbeden sonra bozulmaya başlamıştı.

 

Kaynak: Dış İşleri Bakanlığı