Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

"Hükümet Somalili mültecileri sınırdışı etmekten vazgeçmeli"

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır
nairobi-1Temsili fotoğraf. Kaynak

İnsan Hakları Derneği (İHD) adına yapılan yazılı açıklamada, Suriye üzerinden Türkiye’ye sığınan Somalili mültecilerin Somali’ye gönderildiği iddia edildi.

İHD’nin Suriye’deki içsavaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Somalililerle ilgili açıklamasından satırbaşları şöyle:

“Suriye’deki içsavaş başlamadan önce, kendi ülkelerindeki içsavaştan Suriye’ye kaçan Somalili mülteciler, şimdi de Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınmaktadır; ve İHD’ye yapılan başvurularda da belirtildiği gibi, Suriyeli olmadıkları için aynı ilgiyi görememekte ve şimdi de sınırdışı edilmek üzeredirler.

“Bu sınırdışı işleminin arkasındaki nedenin Suriye’deki yaklaşık 5000 Somalilinin Türkiye’ye gelmesini engellemek olduğundan endişe ediyoruz.”

“Birleşmiş Milletler’den alınmış belgeleri olsun olmasın Suriye’den gelen Somalililerin, Türkiye ile Somali arasında doğrudan uçuşların başladığı günden bu yana Somali’ye gönderildiği ileri sürülmektedir.

“Bu kişiler Türkiye’ye ulaşıncaya kadar defalarca ölüm tehlikesi atlatmakta, işkence görmekte ve soyulmaktadırlar. Tam da çatışma bölgesinden uzaklaştıklarını düşündükleri sırada yeniden bir içsavaşın yaşandığı Somali’ye gönderilmek üzere bekletilmektedir.”

 

“Hükümet Somalili mültecileri sınırdışı etmekten vazgeçmeli”

Yapılan açıklamada, Somali ve Türkiye arasında direkt uçuşların başlamasından sonra, Somalili mültecilerin ülkelerine gönderildiği iddiasına yer verildi. Hükümetin, “soruna daha derinlikli yaklaşarak Somalili mültecileri sınırdışı etmekten vazgeçmesi gerektiği” belirtildi.