Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

BDP, Bingöl’deki tecavüz davası için soru önergesi verdi

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

ANKARA- Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Bingöl'deki tecavüz davasında yargılanan sekiz uzman çavuştan yedisinin tutuksuz yargılanması hakkında Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e soru önergesi verdi.

Resim_1372320788BDP Grup Başkanvekili Baluken, Diyarbakır Lice’de “Hükümet Adım At” eyleminde polis tarafından öldürülen Medeni Yıldırım vakasında ve Bingöl’de 16 yaşındaki E.Ç’ye tecavüz davasında etkin soruşturma yürütülmemesi “Barış süreci ruhuna aykırı değil midir?” diye sordu.

Baluken’in verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer alıyor:

1. Sekiz uzman çavuş tarafından cinsel taciz ve tecavüze maruz bırakılan E. A. hakkındaki dava ne aşamadadır? Soruşturmaya ilişkin adli tıp raporları ve diğer deliller tamamlanmış mıdır? Bu rapor ve deliller neticesinde, söz konusu davanın iddianame hazırlıkları ne aşamadadır?

2. E.A’ya yönelik cinsel taciz ve tecavüz suçu işleyen sekiz uzman çavuştan biri kamuoyu tepkisi neticesinde tutuklanmıştır. Tutuklanan uzman çavuş dışındaki yedi uzman çavuşun aynı suçu işlemelerine rağmen serbest kalmasının gerekçesi nedir? Diğer yedi uzman çavuşun tutuklu yargılanmalarına yönelik E. A.’nın avukatlarının başvurusunun ret edilme gerekçesi nedir?

3. Cinsel taciz ve tecavüze adı karışan sekiz uzman çavuş görevden alınmış mıdır? Uzman çavuşlar görevden alınmamışsa, soruşturmanın salahiyeti açısından görevden alınmamalarının gerekçesi nedir? Söz konusu soruşturmanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi adına sekiz uzman çavuşu görevden almayı düşünüyor musunuz?

4. Cinsel taciz ve tecavüz olayına karışan sekiz uzman çavuş hakkında askeri yargı veya askeri makamlar tarafından açılmış adli veya idari bir soruşturma olmuş mudur? Böyle bir soruşturma başlatılmışsa ne aşamadadır?

5. Tüm Türkiye kamuoyu tarafından büyük tepki ile karşılanan cinsel taciz ve tecavüz olayına ilişkin soruşturmanın bu denli uzaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bakanlık ve hükümet olarak söz konusu insanlık dışı suçu kınamayı düşünüyor musunuz?

6. Lice’de karakol yapımına karşı demokratik tepkisini ortaya koyduğu için askerler tarafından yapılan saldırıda yaşamını yitiren 18 yaşındaki Medeni Yıldırım olayında ve Bingöl’de uzman çavuşlar tarafından cinsel taciz ve tecavüze uğrayan 16 yaşındaki E.A. olayında etkili soruşturma yürütülmemesi, adaletin yerine gelmesi için hükümetin yeterli adımları atmaması içerisinde bulunduğumuz barış sürecinin ruhuna aykırı değil midir?

Toplumsal barış ve uzlaşı adına başlatılan çözüm sürecinde hükümetin bu eksik ve yetersiz yaklaşımları halkımızda sürece yönelik ciddi kaygıların uyanmasına neden olmaktadır. Söz konusu kaygıların giderilmesi ve çözüm sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi adına Kürt halkına yönelik insanlık dışı uygulamaların önüne geçilmesi ve adaletin tecelli ettirilmesi konularında çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?