Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Tahliye edilmeyen tutuklu hasta İrfan Eskibağ öldü

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

41 yaşındaki tutuklu hasta İrfan Eskibağ, 7 Mayıs'ta öldü.

 

Hükümet tutuklu hasta yakınlarının, sivil toplum örgütlerinin çağrılarına karşı susarken, ana akım medya konuya gereken önemi vermiyor

Hükümet tutuklu hasta yakınlarının, sivil toplum örgütlerinin
çağrılarına karşı susarken, ana akım medya konuya gereken önemi vermiyor

İnsan Hakları Derneği (İHD), tutuklu hasta İrfan Eskibağ’ın 7 Mayıs’ta öldüğünü duyurdu.

İHD adına yapılan yazılı açıklamada

07.05.2013 gece yarısı gelen acı haber ile yine bir yaşam söndü. Belki de yaşamının son günlerini ailesi ile geçirme fırsatı varken yine cezaevi duvarları gibi sağır kaldı yetkili makamlar.

dendi.

İrfan Eskibağ ölüme terk edildi

İrfan Eskibağ, Bolu F Tipi Cezaevi’nde kaldığı dönemde sarılık hastalığı teşhisi konularak Ocak 2011’de tedavisinin yapılması için Ankara’ya sevk edildi.

Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nden tedavi olmak için sık sık hastaneye giden İrfan Eskibağ’a, Haziran 2011’de götürüldüğü Ankara Numune Hastanesi’nde pankreas kanseri teşhisi konuldu. Ameliyat edilen İrfan Eskibağ’a ışın ve kemoterapi tedavisi uygulandı.

10 yıldır cezaevinde olan 41 yaşındaki İrfan Eskibağ’ın en son kaldırıldığı hastanede üç gün boyunca tedavi altına alındığı kaydedildi.

Doktorların “Cezaevinden çıkması gerektiği” yönünde rapor verdiği İrfan Eskibağ’ın, hastalığına dair raporlarının İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi; ancak halen yanıtlanmadı.

İHD’nin tespitlerine göre halen hapishanelerde 121’i ağırlaşmış, 108’i acil tedaviye ihtiyacı olan toplam 230 ağır olmak üzere 411 hasta tutuklu var.

Kaynak