Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Emek Sineması eylemi

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Yüzlerce kişi, Emek Sineması için İstiklal Caddesi'nde eylem yaptı. Eylemciler "Emek yerinde güzel" dedi.

19-DSC_3613-1

Eylemciler, Emek Bizim Platformu’nun çağırısıyla saat üç civarında, Beyoğlu’nda toplanarak Emek Sineması’nın bulunduğu sokağın önüne yürüdü.

Çok sayıda sanatçının katılımıyla gerçekleşen eylemde, oyuncu Nurgül Yeşilçay ve Güven Kıraç, yönetmen Yüksel Aksu Emek Sineması’nın yıkılmasına, ‘yerinin değiştirilmesine’ karşı çıktıklarını belirten konuşmalar yaptı.

Konuşmalarda vurgulanan önemli bir nokta da, Emek Sineması’nın kamuya ait bir mekan olduğuydu. Açıklamalarda Emek’in toplumsal hafıza için önemli bir mekan olduğu vurgulandı.

Eylemde diğer eylemlerden farklı olarak “Emek yerinde güzel” sloganı öne çıktı.

Eylemde “Emek bizimdir, bizim kalacak”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Demirören yıkılsın Tayyip altında kalsın” sloganları atıldı.

 

Çarşı yıkıma karşı

Emek Sineması eylemine “Çarşı” pankartıyla bir grup Beşiktaş taraftarı da katıldı. Yazar Emrah Serbes de eyleme Çarşı’yla birlikte katıldı.

26-DSC_3633

Çarşı, kentsel dönüşüm politikalarının, ‘soylulaştırma’ girişimlerinin baş aktörlerinden biri olarak görülen Beşiktaş takımının eski başkanı Yıldırım Demirören’in aleyhinde slogan attı.

Grubun kitleden farklı attıkları sloganlardan biri de “İsyan, devrim, Beşiktaş” sloganı oldu. Çarşı grubu sloganlardan sonra Gündoğdu Marşı’ndan ilhamla yaratılan taraftar marşını okudu.

Taksim Meydanı’na yüründü 

Basın açıklamasının ardından eylemci grubun bir kısmı, alkış ve sloganlarla Taksim Meydanı’na yürüdü. Eylem Taksim Meydanı’nda son buldu.

Demirören AVM’den Taksim Meydanı’na yapılan yürüyüşten bir videoyu buradan izleyebilirsiniz: