Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Damocracy belgeseli yayınlandı

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Damocracy belgeseli Doğa Derneği‘nin çabalarıyla Türkçe dublajla yayınlandı.  Kadir Has Üniversitesi’nde dün galası yapılan belgesel, bugün YouTube’da paylaşıldı.

Damocracy belgeselinde Amazon ve Hasankeyf’in hikayesinden hareketle, temiz enerji sağlama iddiasıyla yapılan barajlar sorgulanıyor.

Brezilya’daki Belo Monte ve Türkiye’deki Ilısu barajının tartışıldığı belgesel , Xingu ve Dicle nehirlerinin beslediği topraklarda asırlardır varlığını sürdüren yerel halkların, kültürlerin ve doğanın barajlarla nasıl yok edileceğine dikkat çekiyor.

Damocracy belgeseli'nden bir görüntü: Türkiye ve Brezilya hükümetleri verilen iptal kararlarına rağmen baraj inşaatlarına devam etti.

Damocracy belgeseli’nden bir görüntü: Türkiye ve Brezilya
hükümetleri verilen iptal kararlarına rağmen baraj inşaatlarına devam etti.

Damocracy belgeselinin yönetmeni Todd Southgate,  Brezilya’nın Amazon ormanlarını, yerli kabilelerin yaşadığı bölgeleri ve Hasankeyf başta olmak üzere Mezopotamya’nın çeşitli ovalarını, vadilerini gezdi.

Southgate, yaşamları baraj projeleriyle tehdit altında olan ve bu barajlara karşı mücadele veren yerel halklarla, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve avukatlarla görüştü.

Bu deneyimlerden beslenen Damocracy belgeselinde, Amazon’u ve Mezopotamya’yı yok edecek barajların temiz enerji adı altında iklim değişikliğine çözüm olarak sunulması eleştiriyor.

Damocracy belgeselini buradan izleyebilirsiniz: