Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

"Arkadaşlarımız değil polis yargılansın!"

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı 7 Nisan’da yapılan eylemde gözaltına alınanlara altı yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Emek bizim İstanbul bizim Platformu “Arkadaşlarımız değil polis yargılansın” dedi.

 

Emek Sineması için geçen Cumartesi yapılan eylemde polis eylemcilere saldırmayınca hiçbir olay yaşanmadı.

Emek Sineması için geçen Cumartesi yapılan eylemde polis eylemcilere saldırmayınca hiçbir olay yaşanmadı.

 

İşte o açıklama:

“7 Nisan’da Emek Sineması’nın yıkımının durdurulması için düzenlenen eylemde gözaltına alınan Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Ferit Aka ve Berke Göl arkadaşlarımız hakkında Ceza Kanunu’nun memura mukavemetle ilgili 265. maddesinden ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten altı yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.”

“Yaşananların sorumlusu kolluk güçleridir”

“7 Nisan eyleminde kamuya, yani bizlerin ortak kullanımına açık Yeşilçam Sokak’a girme talebimiz önce polis barikatıyla ardından da gaz ve tazyikli su ile engellenmiş; pek çok insan ara sokaklarda coplanmıştır. Polis, demokratik ve barışçıl bir eylemde bulunan yaklaşık 2000 kişinin iradesine mukavemet ve müdahale etmiştir. O gün İstiklal Caddesi üzerinde yaşananların sorumlusu bizzat kolluk güçleridir ve bunun adı polis şiddetidir.”

“Dava açılan arkadaşlarımızın yanındayız”

“Bizler, o gün orada olan ve anayasal hakkımızı kullanarak Emek Sineması’nın yıkımını protesto edenler olarak haklarında dava açılan arkadaşlarımızın yanındayız. Onlar gibi şiddete maruz kalanlar olarak diyoruz ki: yargılanacak birileri varsa o da şiddeti uygulayan kolluk kuvvetleridir.”