Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Suriyeli mültecilerin sayısı 1 milyona ulaştı

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı (UNHCR), Suriyeli mülteci sayısının 1 milyona ulaştığını bildirdi. UNHCR’nin resmi sitesinde yer alan haberde, Türkiye’de 17 mülteci kampının kurulduğu, kamplar için 600 milyon dolardan fazla para harcandığı kaydedildi.

Suriyeli-mülteci-sayısı-1-milyon-UNHCR

Kaynak

UNHCR’nin Suriye ofisi, bugün (Çarşamba), Suriyeli mültecilerin ve insanî yardım alanların sayısının 1 milyona ulaştığını bildirdi.

Mültecilerden sorumlu Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Suriye’de bir milyondan fazla insanın ülke içinde yer değiştirdiğini, bir milyon kişinin Suriye’den iltica ettiğini ve binlerce insanın her gün sınırı geçmeye çalıştığını söyledi. BM komiseri, “Suriye büyük ölçekli bir felakete sürükleniyor” dedi.

Suriye’den kaçanların sayısının 2013’ten itibaren önemli ölçüde arttığı belirtildi. Verilen rakamlara göre 1 Ocak 2013’ten itibaren 400 bin kişi Suriye’den iltica etti. Mültecilerinin yaklaşık yarısının çocuk olduğu, bu çocukların da yarısının 11 yaşından küçük olduğu bildirildi.

Suriyelilerin çoğunun, Lübnan, Ürdün, Türkiye, Irak ve Mısır gibi ülkelere kaçtığı belirtilirken; Kuzey Afrika ve Avrupa’ya kaçanların sayısının da arttığı kaydedildi.

Yüksek Komiser Guterres, komşu ülkelere gelen Suriyeli mültecilerin bu ülkeler için ağır bir etkisi olduğunu söyledi.

Bir milyon Suriyelinin ilticasından sonra değişen bazı veriler şöyle: 

Lübnan nüfusu Suriyelilerin ilticası sonucu yüzde 10 oranında arttı.

Türkiye, Suriyeli mülteciler için 17 mülteci kampı kurdu ve yeni kamplar için çalışmalar devam ediyor. Kampların toplam maliyeti ise 600 milyon doları aştı.

Irak, ülke içinde yerinden olan 1 milyon Iraklı’nın sorunuyla uğraşırken, geçen yıl 100 binden fazla Suriyeli Irak’a iltica etti.

Suriye krizi gelecek hafta 3. yılına girecek . Birleşmiş Milletler Yüksek Komiseri Guterres, Türkiye, Ürdün ve Lübnan’da konuyla ilgili temaslarda bulunucak.

(Kaynak:UNHCR)