Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Nor Zartonk: "Sevag kasten ve bilerek öldürülmüştür"

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Sevag Balıkçı cinayeti davasını başından beri takip eden Nor Zartonk İnisiyatifi adına yapılan basın açıklamasında “Sevag kasten ve bilerek öldürülmüştür” dendi.

Dün Diyarbakır’daki askeri mahkemede görülen davada, askerlik görevini yaptığı sırada Sevag Balıkçı’yı öldüren Kıvan Ağaoğlu’na “kaza ile adam öldürmek” suçundan dört yıl beş ay on gün hapis cezası verildi. Karara ilk tepki Sevag Balıkçı’nın ailesinden, Sevag İçin Adalet Girişimi ve Nor Zartonk‘tan geldi.

Nor Zartonk bugün yaptığı basın açıklamasında “Sevag Balıkçı kasten ve bilerek öldürülmüştür” dedi.

Dava başlangıcından bu yana kararlılıkla “Sevag’ı unutturmayacağız” diyen Nor Zartonk, mahkemenin Sevag Balıkçı cinayetindeki gerçekleri örtbas ettiğini belirtti. Sevag’ın avukatlarının soruşturmanın genişletilmesi talebinin mahkemece reddedildiğini hatırlatan Nor Zartonk, dava sürerken mahkeme heyetinde sürekli değişklikler olduğuna dikkat çekti.

Nor Zartonk’un basın açıklamasından satır başları şöyle:

-“Askeri mahkeme, bu karara cinayet sonrasında komutanların hazırladığı çelişkili tutanaklar ile sanık Kıvanç Ağaoğlu’nun söyledikleri ve tanıkların baskı altında verilen çelişkili ifadeleri üzerinden ulaştı”.

-“Sanık Kıvanç Ağaoğlu’na verilmiş olan göstermelik ceza, bu davanın aynı Hrant Dink davası ve benzeri davalarda olduğu gibi bir tiyatro olduğunu göstermiştir. Mahkeme halen Sevag’ın hangi sebeple öldürüldüğünü açıklayamamış ve “Sevag, askerde, Ermeni olduğu için kasten öldürülmüştür” deme cesaretini gösterememiştir. Devlet bu dava ile bir kez daha katili ödüllendirmiştir. Bu dava, diğer kışla cinayetleri içinde kötü bir emsal olmuştur. Adaletin tesisi için bu cinayetin ardındaki gerçeklerin ortaya çıkartılması, cinayetin aydınlatılması ve kamu vicdanının rahatlatılması gerekmektedir.”

-“Askeri Yargıtay kararı bu şekliyle onarsa, sanık, açık cezaevinde 1 yıl 9 ay yatacak ve denetimli serbestlik kapsamında tahliye olacak.”

-“Askeri mahkeme, bu karara cinayet sonrasında komutanların hazırladığı çelişkili tutanaklar ile sanık Kıvanç Ağaoğlu’nun söyledikleri ve tanıkların baskı altında verilen çelişkili ifadeleri üzerinden ulaştı.

-“Sanık Kıvanç Ağaoğlu’na verilmiş olan göstermelik ceza, bu davanın aynı Hrant Dink davası ve benzeri davalarda olduğu gibi bir tiyatro olduğunu göstermiştir. Mahkeme halen Sevag’ın hangi sebeple öldürüldüğünü açıklayamamış ve “Sevag, askerde, Ermeni olduğu için kasten öldürülmüştür” deme cesaretini gösterememiştir”.

-” Devlet bu dava ile bir kez daha katili ödüllendirmiştir. Bu dava, diğer kışla cinayetleri içinde kötü bir emsal olmuştur. Adaletin tesisi için bu cinayetin ardındaki gerçeklerin ortaya çıkartılması, cinayetin aydınlatılması ve kamu vicdanının rahatlatılması gerekmektedir”.

-“Sevag, Türkiye’de ırkçı saikle işlenen cinayete kurban gitmiş bir Ermeni’ydi, maalesef ilk kurban olmadığı gibi son kurban da o değil. Kışlada, “kazayla veya şakayla öldüğü” ya da “intihar ettiği” öne sürülenlerin büyük çoğunluğunun Kürt, Alevi ve Ermeni olmasına hep tesadüf dendi. Davanın başından beri söyledik; bir Ermeni’nin Ermeni Soykırımı’nın yıl dönümü olan 24 Nisan’da öldürülmesi tesadüf olamaz. Ağaoğlu’nun, 24 Nisan’da, bir Ermeni ile ‘şakalaşması’, silahını ona doğrultarak dolduruşa alması, katil zanlısının zihniyetinin ve amacının ne olduğunu apaçık göstermektedir. Yaşanan tüm bu süreç, devletin bu kararı çoktan verip, katil zanlısını kurtarmanın planlarını kurmuş olduğunu açıkça ortaya koymaktadır”.

-“Bunun için diyoruz ki; ırkçı saiklerle yapılan saldırılar ve işlenen bu cinayetler, yasalarda suç olarak tanımlanmalıdır. Kışlalarda yaşanan cinayetlerin nedenleri etkin bir biçimde araştırılmalı, zorunlu askerlik kaldırılmalı ve askeri mahkemeler kaldırılıp yargılamalar bağımsız sivil mahkemelerde yapılmalıdı”.

-“İlan ediyoruz; ırkçı saiklerle işlenen tüm cinayetlere son verilinceye kadar her türlü davanın takipçisi olacağız. Sevag’ın, kaza kurşunuyla değil, Ermeni olduğu için kasten ve bilerek öldürüldüğünü biliyoruz. 24 Nisan’ın 100. yılına yaklaşırken, soykırımın inkâr edilmesi bir Ermeni’yi öldürmeyi hâlâ meşru kılıyor. Bu topraklarda barışın, özgürlüğün, eşitliğin ve en nihayetinde kardeşliğin mücadelesini yükseltmek için katillerden hesap sormaya devam edeceğiz. Sevag’ı ve kışlalarda öldürülen diğer kardeşlerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız!”

Basın açıklamasının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.