Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Mahkemeye göre Sevag Balıkçı "kaza" ile öldürülmüş

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

 

Sevag Balıkçı, Ermeni soykırımının yıldönümünde katledildi.

Sevag Balıkçı, Ermeni soykırımının
yıldönümünde katledildi.

Batman’da zorunlu askerlik yaparken, Ermeni soykırımının yıl dönümü 24 Nisan 2011’de öldürülen Sevag Balıkçı davasında karar açıklandı.

Mahkeme Sevag’ın katili Kıvanç Ağaoğlu’na “kaza ile insan öldürmek” suçundan dört yıl beş ay on gün hapis cezası verdi.

Sevag Balıkçı’nın avukatları, sanık Ağaoğlu’nun “kasten insan öldürmek” suçundan cezalandırılmasını talep etmişti. Diyarbakır’daki  askeri mahkemede görülen davanın son duruşmasında bu talep reddedildi.

Sanık Kıvanç Ağaoğlu “kaza ile insan öldürmek” suçundan dört yıl beş ay on gün hapis cezasına çarptırıldı.

“Çocuklarınıza sarılırken Sevag’ın gözleri aklınızdan çıkmasın”

Avukatların taleplerinin yanı sıra Sevag Balıkçı’nın annesi Ani Balıkçı’nın mahkeme heyetine hitaben yazdığı mektup da mahkeme tarafınan dikkate alınmadı.Ani Balıkçı’nın mektubunun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Mektuptan satırbaşları ise şöyle:

-Cinayetin kimin tarafından işlendiğini biliyor olmakla birlikte, “Neden?” sorusunun cevabını bulacağımızı umut ettik. Maalesef bizi tatmine edecek bir yanıt verilmedi.

– Keşke bu ülkede sırf Ermeni olduğu için birilerini öldürüp ‘kahraman’ olacağını zanneden zihniyet son bulsa. Bizim çocuklarımız da askere kimliğinden dolayı ezilme, aşağılanma, ötekileştirme, fişlenme tedirginliği olmadan gidebilse.

-Bir insan suçsuzsa, kazara bir insanın canına kıydıysa neden şahitleri etki altına alır ki? Etki altında olmadan verilen ilk ifadeler neden göz ardı edilir? Bu cinayeti ‘kaza’ olarak nitelendirip, “görevimiz bitti” diyebilir misiniz? Bunları anlamakta zorlanıyoruz.

-Kamuoyu bunu her 24 Nisan’da, bir buçuk milyon artı ikinci kişiyi Kıvanç Ağaoğlu’nun öldürdüğünü bizzat kendisine ve onun gibi düşünenlere hatırlatacaktır.

-Beş gün sonra doğum günü olan oğluma hediyesini götürürken, sizin ‘hediye’nizden de bahsetmekten çekinmeyeecğime emin olabilirsiniz.

-Bu karardan sonra sizlerle ilgili tek dileğim; çocuklarınıza sarılırken Sevag’ın, annenize sarılırken benim gözlerim aklınızdan çıkmasın.

-Sevag, tel örgülerden hâlâ şaşkın; “Abi neden?” diyerek bize bakmaya devam edecek.

Karara tepki

Karara verilen tepki ise gecikmedi. Sevag Balıkçı’nın ailesi, avukatları ile  yarın 11:00’de Cezayir toplantı salonunda basın toplantısı düzenleyecek. Sevag Balıkçı cinayeti davasında verilen karara tepki yalnızca aileden gelmedi.

Verilen kararı tepkiyle karşılayanlar Twitter’da tepkilerini ifade etti. Tepkiler #sevagkastenolduruldu hashtagiyle siber protestoya dönüştü.

#sevagkastenolduruldu #sevagicinadalet

— Sevag için Adalet (@SevagIcinAdalet) 26 Mart 2013

Duruşmayı takip eden Sevag İçin Adalet Girişimi, aktivist Garo Paylan ve Nor Zartonk İnisiyatifi gün boyu izlenimlerini Twitter’dan paylaştı, duruşmayı takip ederek mahkemenin kararını kamuoyuna bildirdi.

Sevag İçin Adalet Girişimi, aktivist Garo Paylan ve Nor Zartonk İnisiyatifi’nin Twitter’da paylaştıklarının derlemesini buradan takip edebilirsiniz:

 

 

Sevag’ın annesi Ani Balıkçı’nın mahkeme heyetine hitaben yazdığı mektup:

Sevag’ın Annesinden Mahkeme Heyeti’ne Mektup norzartonk.org/2013/03/25/sev…Nor Zartonk

Görsel Kaynak:Bianet

Haber Kaynak: Twitter:  Sevag İçin Adalet Girişimi,  Garo PaylanNor Zartonk İnisiyatifi

NorZartonk.com