Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

DurDe’den, Samatya gözlem ve faaliyet raporu

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişimi, Ermeni kadınlara yönelik Samatya’daki saldırıların “önyargı saikiyle işlenmiş nefret suçları” olabileceğini söyledi. Yetkililer ise, saldırıları “münferit” ve “hırsızlık” amaçlı girişimler olarak gördüklerini belirtti.

blogger-image-127857400

Kaynak: DurDe.org

 

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişimi (DurDe) Şubat ayında, üç farklı heyetle, Samatya’daki yaşlı Ermeni kadınlara yönelik saldırıları değerlendirmek için resmi yetkililerle görüştü. Görüşmeler sonucunda, “Samatya Gözlem ve Faaliyet Raporu” yayınlandı.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Fatih İlçe Kaymakamı Ahmet Ümit ve İl İnsan Hakları Kurulu’ndan sorumlu vali yardımcısı Mustafa Güran ile görüşen DurDe heyetleri çeşitli talep ve önerilerini ilgililere yöneltti.
DurDe, yetkililere biri cinayetle sonuçlanan saldırılar ertesi, Ermeni toplumunun yaşadığı kaygı ve gerginlikleri aktardı. Olayların ortak özellikleri göz önünde bulundurularak bu saldırıların “önyargı saikiyle işlenmiş nefret suçları” olabileceğini vurgulandı.
DurDe “Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği” (ASİM-DER)’in , Twitter’da Türkiye Ermenilerinin okul, kilise ve vakıf binalarının açık adreslerini yayınlayarak kişi ve kurumları hedef göstermesine de dikkat çekti. ASİM-DER’in nefret faaliyetlerinin “yerleşik Ermeni düşmanlığının yarattığı negatif iklime zemin oluşturabileceği” belirtildi.
Yetkililere, biri cinayetle biten bu saldırılara, Kadıköy’de bir Ermeni okulu öğretmeninin öldürülmesinin eklenmesiyle  Ermeni toplumunun “Yeni bir saldırı dalgası mı geliyor?” kaygısı duyduğu aktarıldı.Bu saldırıların “Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü yaklaşırken, 2015’e yönelik hazırlıklar çerçevesinde işlenmiş suçlar olabileceği” de eklendi.

“Saldırılar münferit, amaç hırsızlık”

DurDe’nin yayınladığı raporda, “yetkililerin aktarımlarından olayın yakın takip altında olduğu izlenimi edinildi. Tüm görüşmelerde, etnik kimliğe bakılmaksızın tüm yurttaşların aynı güvenceler altında korunduğu heyetlerimize aktarıldı.” ifadelerine yer verildi.

Raporda, görüşülen yetkililerin, “saldırıları  ‘münferit’ ve hırsızlık amaçlı girişimler” olarak gördükleri belirtildi.
Yetkililer, DurDe heyetleriyle yaptıkları görüşmelerde, “saldırıların hemen ardından Samatya’da güvenliğin arttırıldığını, 20-25 kişilik bir sivil polis timinin bölgede görevlendirildiği”ni söyledi. DurDe ise, raporda “Samatya halkının bu konuda şüpheleri oluşmuş durumda” ifadesine yer verdi.
DurDe’ye Ocak ayının sonunda, İl İnsan Hakları Kurulu bünyesinde beş kişilik bir “Samatya Komisyonu”nu oluşturulduğu, komisyonun çalışmalara başladığı bilgisi verildi.”Nefret suçu olup olmadığı özellikle araştırılsın”
 
Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişiminin  görüştükleri yetkililere sunduğu talep ve öneriler ise raporda şöyle yer aldı:

Saldırıların muhtevası ne olursa olsun, etnik kökene yönelik önyargılarla işlenmiş nefret suçları olup olmadığının özellikle araştırılması.

Mülki idarenin Ermeni toplumunu ve genel kamuoyunu rahatlatacak resmi bir açıklama yapması.

Mülki idarenin yapacağı açıklamada Ermenilerin devlet tarafından diğer tüm yurttaşlarla eşit görüldüğünün vurgulanması.

Samatya kilisesine bir ziyaret düzenlenmesi (Bu talep İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu tarafından kabul edildi ve programa alındı. 3 veya 10 Mart 2013 günlerinden birinde, Pazar ayini sonrası kilise ziyareti ve ardından Ermeni cemaatiyle bir yemek organize ediliyor).

Samatya’daki camilerde okunan Cuma hutbelerinde, yurttaşlara birlikte yaşamın önemi ve iyi komşuluk ilişkilerinin vurgulanması önerildi (Bu talep kabul edildi. Valilik müftülükle görüşmek üzere not aldı).

Muhtarlık ile görüşülerek işbirliği olanaklarının arttırılması.

Yerel halkla doğrudan temas sağlanması.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişimi, Samatya’da yaşanan saldırılarla ilgili gelişmelerin takipçisi olacağını belirtti, Samatya saldırılarıyla ilgili  görüşme notlarının Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) gönderilecek olan nefret suçları raporunda da yer alacağını ekledi.

 

 

Samatya’da ne olmuştu?

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Samatya semtinde  28 Kasım 2012’de yaşlı bir Ermeni kadına kimliği belirsiz kişi veya kişilerce bir saldırı düzenlendi; darp edilen mağdur bir gözünü kaybetti. Bu olaydan bir ay sonra, Maritsa Küçük aynı türden bir saldırıya uğradı ve öldürüldü. Başka bir olayda da, yine bir kadına saldırılmış, kadının bir gözünde önemli derecede görme kaybı olmuştu. Bir kadın da, otomobile bindirilerek kaçırılmak istendi, ‘son anda kiliseye sığınarak’ kurtuldu. Saldırıya uğrayan kadınların ortak özellikleri yaşlı ve Ermeni olmalarıydı.
Saldırıların ortak özellikleri ise; tümünün yaşlı Ermeni kadınlara yönelik olması, aynı kilise civarında ve aynı saatlerde işlenmeleri, tüm saldırıların yaşlı kadınlar evlerine girmek üzereyken gerçekleşmesiydi.