Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Nor Zartonk: "Sevag’ı unutturmayacağız!"

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Nor Zartonk (Yeni Uyanış) İnisiyatifi,  zorunlu askerlik hizmetini yaparken öldürülen Sevag Balıkçı için bir kez daha adalet çağrısı yaptı.

Nor Zartonk, Sevag Balıkçı’yı unutturmamak, Balıkçı’nın ailesiyle dayanışmak için, 27 Şubat Çarşamba günü saat 19’da Taksim Meydanı’nda; 28 Şubat saat 12’de Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı önünde olacağını bildirdi, katılım çağrısı yaptı.

Sevag-Şahin-Balıkçı
Nor Zartonk’un açıklaması şöyle:

Sevag Balıkçı Ermeni Soykırımı’nın 96. yıldönümü olan 24 Nisan 2011’de, zorunlu askerliğini yaptığı sırada silah arkadaşı Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla “kazara” öldürüldü.

Ne ile suçlandıkları bile bilinmeyen basın emekçileri, öğrenciler, Kürt siyasetçiler, devrimciler, akademisyenler, avukatlar ve sendikacılar; sırf düşündükleri, sorguladıkları ve eleştirdikleri için tutsak edilirken, Sevag Balıkçı’nın katil zanlısı daha ilk duruşmada serbest bırakıldı!Katledilişinin ikinci yılına yaklaşırken, Sevag Balıkçı’nın katil zanlısı hala aramızda! Tıpkı Madımak’ı yakanların, Roboski’yi bombalayanların, Hrant Dink’in ve failinin devlet olduğu binlerce katledilen dostlarımızın katillerinin olduğu gibi!

 Irkçılık ve şovenizm devlet yetkilileri tarafından, farklı etnik gruplara karşı her daim tetiklenirken, barışın, kardeşliğin ve eşitliğin mücadelesini yükseltmek, Sevag Balıkçı’yı unutturmamak ve ailesiyle dayanışmak için27 Şubat Çarşamba günü saat 19.00′da Taksim Meydanı’na, 28 Şubat Perşembe günü saat 12.00′de Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı önüne çağırıyoruz.