Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Hilal Metro İstasyonu Yolu: Bir ileri İki Geri

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Geçen hafta İzmir Hilal metro istasyonu yolunun çeşitli nedenlerden dolayı bozuk olduğunu yazmıştım. Yolun bozulmasına yol açan üç  ana neden vardı: Kahramanlar Mahallesi’ndeki doğal gaz alt yapı çalışması, aynı mahalleyi Hilal’e bağlayan köprünün yıkımı ve yeniden inşası, bir de Hilal’den geçen banliyo treni için yeni bir istasyon yapılması.

Kahramanlar ve Ege Mahallesi’nden (Ege Mahallesi’nde ‘kentsel dönüşüm’ nedeniyle pek kimse kalmadı ya!) Hilal metro istasyonuna uzanan yolun her bir kısmı ayrı nedenlerden dolayı bozulmuş,  özellikle de yağmurlu günlerde kullanılmaz hale gelmişti.
Kısaca bahsettiğim bu bölümle ilgili haberi buradan okuyabilirsiniz.
İki gün önce yine yağmurlu bir günün gecesinde Hilal metro istasyonunu kullandım ve birkaç değişikliğe şahit oldum. Hilal metro istasyonu yolunda iki iyileştirme çalışması yapılmış olduğunu gördüm. Bunlardan biri yolun bir bölümüne mıcır dökülmesiydi, diğeri ise aynı bölgenin aydınlatılması…
Yola mıcır dökülmüş, yolun bir kısmı aydınlatılmış.

Yola mıcır dökülmüş, yolun bir kısmı aydınlatılmış.

Ne yazık ki bu iki değişiklik sonucu değiştirmemiş. Çünkü Kahramanlar’dan Hilal metro istasyonuna giden yolun önemli bir kısmı hala toz-toprak, yani yağmurlu günde çamur.

Yolun önemli bir kısmı hala fotoğraftaki gibi. Çamur...Yayalar mağdur.

Yolun önemli bir kısmı hala fotoğraftaki gibi. Çamur…Yayalar mağdur.

Bata çıka yürünen yolun bir kısmındaki köprü yapımında ise hala önlem alınmış değil. Köprü yapılan bölüm karanlık ve çalışma yapılan alanın etrafında herhangi bir güvenlik önlemi yok. Çürüyen şeridin çöpü hala orada, belli ki çalışma başladığı zaman güvenlik önlemi olarak bir iki şerit çekilmiş ancak onlar yıpranıp kopunca yenisi yapılmamış.

Köprü inşaatının etrafında hala güvenlik önlemi yok ve yol karanlık..

Köprü inşaatının etrafında hala güvenlik önlemi yok ve yol karanlık..

Kahramanlar Mahallesi: Şehrin Göbeğinde Off Road İmkanı(!)

Kahramanlar Mahallesi’ndeki yol bozulmalarının nedenin  doğal gaz çalışmaları olduğunu yazmıştım. Mahalledeki yol bozulmalarında herhangi bir iyileştirme çalışması yapılmış değil. Yollardaki derin çukurlar otomobillerin sürücülerine şehrin göbeğinde ‘off road’ yapma imkanı sunuyor adeta(!). Derin çukurlu yol, motosiklet ya da bisiklet gibi ulaşım araçları içinse oldukça tehlikeli.
Yoldaki derin yarıklar

Yoldaki derin yarıklar

 5
Kahramanlar’daki ilkokulun girişindeki , Kahramanlar’ı Hilal metro istasyonuna bağlayan yol hala bozuk. Geniş su birikintisi yayalar için büyük dert.
Kahramanlar'den Hilal istasyonuna bağlanan yol küçük bir göl.

Kahramanlar’den Hilal istasyonuna bağlanan yol küçük bir göl.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bu bölgenin bağlı olduğu Konak Belediyesi bölgeyi pek umursamıyor. Bunun nedeni daha önce de bahsettiğim gibi bu bölgenin alt, alt-orta sınıfların yaşadığı bir bölge olması. Belediyelerin ayrımcı politikalarının izlerini görmemek mümkün değil.
İstasyon inşaatında görevli; bölgeye hakim bir mahalleliyse, ayrımcı politikalarla ilgili başka bir noktaya dikkat çekti. Yapılan yeni istasyonda kullanılan bazı materyallerin, daha merkezi semtlerdeki istasyonlarda kullanılan materyallerden farklı olduğunu söyledi. Bunun nedeninin  istasyon inşaatı sırasında görece  pahalı materyallerin çalınabileceği önyargısı olduğunu ekledi.
Aynı kişi, mahallelinin malzemeyi çalacağı önyargısıyla (yazarken bile utanıyorum), seçilen ucuz materyalin istasyon inşa edildikten sonra çirkin bir görüntü oluşturacağını da vurguladı.
Konak Belediyesi , İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD, üzerlerine düşen görevi yerine getirmemeye devam ediyor. Ayrımcı kent politikalarıyla bölge insanını mağdur ediyor.