Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

DAMOCRACY Belgeseli: Kardeş İki nehir ve Ortak Bir Dert

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

529244_10151546519201591_434841797_n

 

Şubat ayında gösterime girecek olan Damocracy belgeseli, Amazon ve Hasankeyf’in hikayesinden hareketle temiz enerji sağlama iddiasıyla yapılan barajları sorguluyor.

Brezilya’daki Belo Monte ve Türkiye’deki Ilısu barajının tartışıldığı belgesel , Xingu ve Dicle nehirlerinin beslediği topraklarda asırlardır varlığını sürdüren yerel halkların, kültürlerin ve doğanın barajlarla nasıl yok edileceğine dikkat çekiyor.

Belgeselin yapımcılarından olan Doğa Derneği‘nin sitesinde yer alan bilgilere göre, Damocracy belgeselinin yönetmeni Todd Southgate, önce Brezilya’nın Amazon ormanlarını, yerli kabilelerin yaşadığı bölgeleri gezmiş. Ardından Hasankeyf başta olmak üzere Mezopotamya’nın çeşitli ovaları ve derin vadilerini… Southgate yaşamları baraj projeleriyle tehdit altında olan ve bu barajlara karşı mücadele veren yerel halklarla, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve avukatlarla görüşmüş.

Bu deneyimlerden de beslenen Damocracy belgeseli, Amazon’u ve Mezopotamya’yı yok edecek barajların temiz enerji adı altında iklim değişikliğine çözüm olarak sunulmasını da eleştiriyor.

Belgeselin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.