Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

"Cezaevine Öğrenci Belgesi Yolluyoruz"

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Tutuklu öğrencilere özgürlük ve öğrencilerin mağduriyetlerinin derhal giderilmesi talebiyle, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi, Öğrencime Dokunma Kampanyası, GIT Türkiye, Eğitim-Sen 6 No’lu Şube ve Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği çağrıcılığıyla, 26 Eylül Çarşamba günü bir eylem düzenlenecek.

 

24 09 2012 - 1

Taksim’de, Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşecek eylemde sembolik bir yeni öğretim yılı açılış dersi yapılacak ve tutuklu öğrencilere öğrenci belgesi gönderilecek.

Eylem 26 Eylül Çarşamba günü, Galatasaray Lisesi önünde saat 18’de.

Eyleme çaçrı metni de şöyle:


CEZAEVLERİNE ÖĞRENCİ BELGESİ YOLLUYORUZ

Haziran ayında Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi olarak hazırladığımız raporda Türkiye’deki tutuklu öğrenci sayısının en az 771 olduğunu belirtmiştik. Aradan geçen zaman zarfında 3. Yargı paketi gibi vitrin düzenlemeleri olsa da tutuklu öğrencilerin durumunda değişen pek bir şey olmadı. Tahliye edilen öğrenci kadar tutuklanan da oldu, hüküm giyen de…

Geçtiğimiz ay içerisinde hükümet büyük bir gururla yükseköğretimde harçların kaldırıldığını duyurduktan sonra, bunun da büyük bir reklam kampanyasından ibaret olduğunu gördük. İkinci öğretim programlarındaki öğrencilerin bu değişikliğin dışında bırakılmasının yanı sıra, süresinde mezun olamayan öğrencilerin de zamlarıyla birlikte harçları yatırmak zorunda oldukları ortaya çıktı.

Üniversitelere kayıt yaptırmaya giden öğrenciler, harç yatıramadıkları için kayıtlarını gerçekleştiremedi. Bu öğrencilerin de büyük bir kısmı, tutukluluk ve/veya siyasi faaliyetler sonucu verilen disiplin cezaları nedeniyle öğrenimleri kesintiye uğramış olanlardır.

Tutuklu öğrencilerin durumuna dikkat çekmek, onları cezaevlerinde unutmadığımızı tekrar haykırmak ve öğrencileri gerek özgürlükleri gerekse eğitim hakları konusunda mağdur etmekten çekinmeyen iktidar politikalarını protesto etmek için 26 Eylül Çarşamba günü saat 18.00’deGalatasaray Lisesi önünde buluşuyoruz. Temsili bir açılış töreni yapacağız. Açılış dersini ise Prof. Dr. İzzettin Önder verecek. 

Ardından cezaevlerindeki tutuklu/hükümlü öğrencilere hazırladığımız öğrenci belgelerini postalayacağız.Sizleri de bir kez daha bu amaçla dayanışmaya davet ediyoruz. Gelin ki sesimiz daha gür çıksın! Tutuklu, hükümlü öğrencilere özgürlük ve adalet…

İmzacılar:
 
Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi
Öğrencime Dokunma Kampanyası
GIT Türkiye
Eğitim-Sen 6 No’lu Şube
Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği