Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Öğrenciler Sokağa: İkinci Öğretim Harçları Kaldırılsın

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, iki gün önce öğrenci harçlarının kaldırıldığını açıkladı.

 

blogger-image--1950008113

Kanun maddelerindeki bir kavram farklılığından bahsederek (Birinci Öğretim ve Açık Öğretim’de “katkı payı- harç“, İkinci Öğretim’de ise “öğrenim ücreti”) Birinci Öğretim ve Açık Öğretim harçlarının kalkacağını ancak İkinci Öğretim harçlarının devam edeceğini söyledi Bülent Arınç. (Konuyla ilgili haber burada.)
İkinci Öğretim öğrencilerine yapılan bu haksızlık bir kelime oyununa dayandırılıyor yani. Sanki katkı payı/harç kalkabiliyor da, “öğrenim ücreti” anayasanın değiştirilemez maddesi, kaldırılamıyor.
Ortada büyük bir adaletsizlik var.
İkinci Öğretim öğrencileri üvey evlat muamelesi görüyor. Bahaneler bir kenara bırakılmalı ve öğrencilerin haraç olarak nitelediği harç, katkı payı, öğrenim ücreti kaldırılmalı.
Hükümetin iddia ettiği gibi “parasız eğitim”, harçların kaldırılmasıyla mümkün kılınmıyor da. Parasız eğitim talebi daha geniş bir sosyo-ekonomik çerçeveyi karşılıyor; öğrencilerin ücretsiz ya da sembolik ücretlerle erişebileceği sağlık, barınma, ulaşım, beslenme hakları (çoğaltmak mümkün)…
Altını çizerek belirtmek gerek, sadece harçların kaldırılması yetmiyor, parasız eğitim talebi yukarıda belirttiğim hakları da kapsıyor.
Hükümetin “parasız eğitim müjdesi” pek de ayağı yere basan bir çıkış değil. Hükümetin yanısıra medya da harçların kaldırılmasını parasız eğitimle eş tuttu ne yazık ki. Ancak medyanın bu tavrı başka bir yazının konusu.
İkinci Öğretim öğrencilerinin mağduriyetlerinden bahsederken bir noktayı belirtmekte fayda var: İkinci Öğretim ücretleri Birinci Ögretim ücretlerinden çok daha yüksek.
Örneğin Akdeniz Üniversitesi’nde 2011-2012 yılında, Güzel Sanatlar Fakültesi harç miktarları şöyle:
Birinci Öğretim “katkı payı” miktarı: 189,50
İkinci Öğretim “katkı payı” miktarı: 962,00 (kaynak burada)
Hâl böyleyken İkinci Öğretim ögrencilerinin karşı karşıya kaldıkları bu adaletsizlik karşısında susmak mümkün değil.
Bu eşitsiz hâliyle bile yapılan bu değişiklik, öğrenci muhalefetinin kazanımıdır, bundan şüphe duyulmamalı. Ak Parti her ne kadar kibirli bir dille sadaka vermiş gibi konuşsa da, biliyoruz ki “hak verilmez, alınır”. Öğrenci mücadelesi bir hak daha elde etti ve mücadele devam edecek.
Demokratik eylemlerle parasız eğitim talebini dillendiren öğrencilerin “terör örgütü üyeliği, örgüt propogandası yapmak” gibi yalanlarla cezaevine tıkıldığını unutmayalım. Bu kazanımda onların payı olmadığını söylemek, durumu sadece Ak Parti’nin popülist bir hamlesi olarak görmek en başta tutsak öğrencilere haksızlık olur.
Öğrenciler bu adaletsiz duruma karşı sessiz kalmamaya kararlı. Yarın, birçok ilde sokağa çıkacaklar. “İkinci Öğretim harçları da kaldırılsın” diyecekler.
Eylem yapılacak iller ve yapılacak yerlerin listelendiği Facebook etkinlik sayfası burada.
İzmir’de Konak YKM önünde, yarın 17’de yapılacak eyleme katılıp gelişmeleri buradan size aktarmayı planlıyorum ben de.
Bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak?