Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

İHD’ye Hack Saldırısı

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) resmi web sitesi ihd.org.tr öğle saatlerinde hacklendi.

Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce hacklenen site henüz eski haline döndürülebilmiş değil. Siteye hacker(lar) tarafından “Ben Müslümanım, İslam dini hakkında bilgi almak için aşağıdaki linkleri takip edin” anlamında bir İngilizce not yerleştirildi.

 

ihd.org.tr'nin ekran görüntüsü

ihd.org.tr’nin ekran görüntüsü


“İnsan Hakları mücadelemize devam edeceğiz…”
Siteye yerleştirilen bir başka not ise Sahih-i Müslim isimli hadis kitabından alınan bir hadis. Hacker(lar)ın Müslüman kimlikleriyle ön planda olduğu ortada. Ancak İHD’ye yapılan saldırının nedeni hakkında bir bilgi yok.


İHD, Facebook sayfasında saldırıyı şu açıklamayla kınadı:

“İHD Genel Merkezi’nin internet sitesi, ihd.org.tr, “İslâmcı”lar ya da kendilerine “İslâmcı” süsü verenler tarafından 10 Ağustos 2012’de bir kez daha hacklendi. Son bir yıl içinde gerçekleşen bu dördüncü saldırıdan sonra, yetkililerin görevini yerine getirmediğini; insan hakları savunucularına yönelik tehditlerin kolaylıkla yapıldığını ve etkili bir soruşturma yürütülmediğini belirtebiliriz.

30 Temmuz 2012’de gerçekleştirilen saldırıda, saldırganlar yaklaşık beş dakikalık bir rap şarkısını siteye yerleştirmişlerdi. Guantanamo’da bir işkence yöntemi olarak kullanılan bu müziklerle verilen mesaj açıktır: “Biz size işkence yapmaya hazırız”.

Bugünkü saldırıda ise sitemize, Japon korku filmlerinden alınmışa benzeyen, ağzı bantlanmış ve gözleri dehşetle açılmış bir kadını gösteren bir fotoğraf yerleştirilmiş ve İslâmı öğrenmek isteyenler için iki sitenin bağlantısı konmuştur. Mesaj bizim için gene açıktır: “İslâmı, biz size gerekirse işkence ederek öğreteceğiz”.

Saldırıyı gerçekleştirenler, İHD’nin, herkes için din ve vicdan özgürlüğünü savunduğu bilmiyorlar mı?
İnsan hakları mücadelesine yönelik bu saldırıya verilecek bizim mesajımız da açıktır: Mücadelemiz sürecektir.”

Hack saldırısının ardından İHD Diyarbakır Şubesi de Twitter hesaplarından şu açıklamayı yaptı:

Genel Merkezimize ait ihd.org.tr adlı resmi internet sitesi kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından tarafından hacklendi.
— İHD Amed (@amedihd) Ağustos 10, 2012

Saldırıyı gerçekleştiren kişi yada kişileri kınıyoruz ve İnsan Hakları mücadelemizin devam edeceğini ısrarla belirtmek istiyoruz.
— İHD Amed (@amedihd) Ağustos 10, 2012