Serhatcan Yurdam
2 Yorumlar

Mehmet Ağar ziyaretine protesto

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, bugün saat 12.30’da Konak Belediyesi Başkanı Hakan Tartan’ı Mehmet Ağar’ı ziyaret ettiği için Konak Belediyesi önünde protesto etti.
12.30’da Basmane’de toplanan İHD’liler basın açıklaması yaptıktan sonra , Konak Belediyesi önünde 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.
Basın açıklaması ve oturma eyleminden kareler ve notlar:
1
Her hafta Sümerbank önünde yapılan eylem, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın Mehmet Ağar ziyaretini protesto etmek amacıyla, bu hafta Konak Belediyesi önünde yapıldı.
Basın açıklaması yapılırken “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “İHD susmadı, susmayacak!”, “Kayıplar belli, failler nerede?” sloganları atıldı.
İHD üyeleri, Mehmet Ağar’ın kaldığı cezaevinin bulunduğu Yenipazar’da Mehmet Ağar’ı ve ona yapılan özel muameleyi protesto etmişti. Basın açıklamasında Yenipazar’a giderek İHD’nin eylemine destek veren CHP İstanbul İl Başkan yardımcısı Canan Kaftancıoğlu hatırlatıldı.

Bu ziyaretin üstünden 2 ay geçti, Yenipazar’a yine bir CHP’li gitmişti; Hakan Tartan. Ancak bu gidiş protesto için  değil ziyaret içindi.

 

 

Oturma eylemi sırasında

Oturma eylemi sırasında

 

 

Basın açıklamasında sadece Hakan Tartan’a ve CHP’ye değil, hükümete de eleştiri vardı:

… Vicdan sahibi olduğunu iddia edenlerse “Evlatlarımızın kemiklerini istiyoruz!” çığlığı karşısında hâlâ suskun; çığlığa karşı suskun kalmak suçu onaylamaktır. Failleri adalet önüne çıkarma sözü verenler kayıpların karanlık dehlizlerini koruyorlar…

Yapılan açıklamada, “Ne acıdır ki ‘Kayıpların sahini biziz diyen’ bir siyasetin temsilcisinin bu ziyaretine anlam veremiyoruz” denildi. CHP’den, Hakan Tartan’ın Mehmet Ağar’ı ziyaretinin nedeninin kamuoyuna açıklanması talep edildi.
İHD’nin CHP il yöneticilerini ve Konak Belediyesi’ni arayıp ziyaretin nedenini sorduğu; ancak herhangi bir şekilde geri bildirim alınmadığı belirtildi.
21072012320

İHD üyeleri oturma eyleminin ardından dağıldı.

***

Konak’ta bir pano. Hakan Tartan panoda; İzmirlilere gülümsüyor.
Panoda “barışın, sevginin, hoşgörünün, sağlıklı yaşamın başkentinden Türkiye’ye umut veriyoruz” yazıyor.
Hâl böyle olunca bu panolar “reklam sahteliğinin” bir adım ötesine geçmiyor, geçemiyor.
5