Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Devrimci Karargah davası tutuklularına özgürlük talebi

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

1

Devrimci Karargah Davası’nda yargılananlar 600 gündür tutuklu.12’si tutuklu 57 kişinin yargılandığı Devrimci Karargah Davası’nın bugünki duruşmasından önce, tutuklu yargılananların yoldaşları, arkadaşları ve aileleri davayı protesto etmek için Beşiktaş Adliyesi’nin önündeydi.

Devrimci Karargah Davası’ndan yargılanan Bilim ve Gelecek dergisi editörü Baha Okar, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi’nden Tuncay Yılmaz ve Semih Aydın, Red dergisi yazarı Hakan Soytemiz ve Sosyalist Demokrasi Partisi üyesi İbrahim Turgut 600 gündür tutuklu.

Yoldaşları, arkadaşları aileleri bugün de onları yalnız bırakmadı.
Üzerinde “600. Gününde Keyfi Tutukluluğa Son! Sosyalistlere Özgürlük!”, “TMY (Terörle Mücadele Yasası) ve ÖYM (Özel Yetkili Mahkemler) Kaldırılsın”, “Milyonlar Adalet İstiyor” yazan pankartın arkasına toplanan grup, ellerinde İbrahim Turgut’un, Bahar Okar’ın, Tuncay Yılmaz’ın fotoğraflarını taşıyarak, tutuklular için özgürlük talep etti.Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Üyesi, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Milletvekili Sebahat Tuncel, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Melda Onur, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı Alper Taş davayı protesto edenlere destek veren siyasetçilerdendi.

Gazeteci Ahmet Şık, yazar Temel Demirer, sanatçı İlkay Akkaya da tutuklulara özgürlük talebiyle oradaydı.

Basın açıklamasının ardından, protestocu grup davayı izlemek üzere mahkemeye doğru yöneldi. Polis, barikatın ötesine geçilmesine; mahkeme salonuna girilmesine izin vermedi. Polisin gerekçesi, salonda yeteri kadar yer olmamasıydı. Tutukluların aileleri bile polisle uzun süre yapılan pazarlık sonunda ancak salona girebildi. Tutukşılarla dayanışmak için mahkeme salonuna girmek isteyen birçok kişi polis tarafından engellendi.

Tutuklular için özgürlük talebi

Sebahat Tuncel, Melda Onur ve Temel Demirer Devrimci Karargah davasıyla ilgili birer konuşma yaptı. Konuşmaların ortak noktası tutuklamaların keyfi olduğu; mahkemelerin siyasal iktidar tarafından yönlendirildiğiydi.

İlk konuşmayı Sebahat Tuncel yaptı.

BDP'li vekil Sebahat Tuncel konuşma yaparken.
“Faşist bir hükümet iş başında. Sadece devrimcilere, sosyalistlere değil; canı kimi isterse onu devredışı bırakıyor. Dün tiyatroculara yaptıklarında da gördük…”Mevcut tutuklulukların Ak Parti’nin keyfi uygulamaları olduğunu belirten Sebahat Tuncel, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

Tuncel, üyesi olduğu HDK’nin Devrimci Karargah tutuklusu sosyalistlerin yanında olduğunu belirtti.

Sebahat Tuncel’in ardından konuşma yapan CHP milletvekili Melda Onur, “Bu davalar hukuki davalar değil, siyasi davalar…” tespitiyle başladığı konuşmasını tutuklular için tahliye talebiyle bitirdi.

 

 

CHP’li vekil Melda Onur’un konuşması:

“Bu ülkeyi kendini padişah zanneden bir müsvedde yönetiyor!”

Yazar Temel Demirer konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Bu ülkeyi kendini padişah zanneden bir müsvedde yönetiyor. Bu, psikolojik açıdan sorgulanması ve değerlendirilmesi gereken bir problemdir ama yeri gelmişken bir şeyi söyleyeyim: O kendini padişah zannetse de, biz tebaa değiliz, biz sosyalistiz! Sosyalistlerin ne demek olduğunu yeni yetme polisler bilmeyebilir ama bu ülkeyi yöneten başbakan iyi bilir… ”

İşte Temel Demirer’in konuşmasının tamamı:

Duruşmadan Twitler: Tahliye Var!
Gazeteci Elif Ilgaz, Kumru Başer ve Ahmet Saymadı duruşmayı takip etti. Mahkeme salonundan anlık twitlerle duruşmayı aktardılar. 

Duruşma sürecini aktaran twitlerin derlemesi için tıklayın.

 

 

Mahkeme saloundan gelen son bilgilere göre, Baha Okar, Semih Aydın, Necdet Kılıç, İbrahim Turgut ve tutuklu öğrencilerden Şeyma Özcan, Benay Can, Umur ve Gülseren tahliye edildi.Bir sonraki duruşma 11 Ağustos’ta. Diğer tutukluluklar devam ediyor.