Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

İnfazların Penceresinden 2011 Cehennemi

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Uluslararası Af Örgütü, 2011 yılındaki ölüm cezalarıyla ilgili hazırladığı raporu yayınladı.

Yayınlanan rapora göre, ölüm cezasının yasal olduğu ülkelerde 2011 yılı infaz rakamları korkutucu düzeye ulaşmış durumda.

 

olumcezasi-2011rapor

Uluslararası Af Örgütü’nün ölüm cezalarına ilişkin hazırladığı 2011 yılı raporu geçtiğimiz Salı günü yayınlandı. Uluslararası Af Örgütü’ne ait internet sitesinde yayımlanan rapora göre, 2011 yılı infaz rakamları on yıl öncesine oranla gerilemiş durumda. Fakat bu gerileme durumun vahametini ortadan kaldırmıyor. 2011’de 198 ülkeden 20’sinde infaz cezası gerçekleştirildi. Yani 100 ülkeden 10’unda insanlara hala ölüm cezası veriliyor.

Trajik Nedenler ve Korkunç Rakamlar

Uluslararası Af Örgütü 2011 yılı ölüm cezaları raporunda, İran’da zina ve fiili livata (eşcinsel ilişki), Pakistan’da dine küfretmek, Suudi Arabistan’da büyücülük; Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde insan kemikleri kaçakçılığı gibi birçok suç için ölüm cezası uygulandığı göze çarpıyor. 10’dan fazla ülkede de uyuşturucu suçlarından insanların infaza ya da ölüm cezasına mahkum edildiği ifade ediliyor.

Raporda yayınlanan bilgiler tüyler ürpertici:

2011 yılında dünya çapında en az 676 insan, kafaları kesilerek; asılarak, vurularak ya da zehirli iğne ile infaz edilmiş, 18.750 kişi de ölüm cezasına çarptırılmış, infazını bekliyor.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre Çin yönetimi infaz rakamlarını gizli tuttuğu için, ölüm cezalarına ilişkin rakamlar net değil. Örgüt, 2011’de Çin’de binlerce infazın gerçekleştirildiği kanaatinde.

Üstelik bu belirsizlik sadece Çin’e ilişkin değil. Uluslarası Af Örgütü’ne göre İran’da resmi olarak kabul edilmemiş infazlar mevcut; infaz sayısı belirtilenden fazla. Örgüt bu konuda güvenilir raporlara sahip olduğunu ifade ediyor.

İran ve Çin’de İnfaz Belirsizliği

Uluslararası Af Örgütü’nün ulaştığı bilgilere göre, 2011’de Çin’de binlerce kişi infaz edildi. Yani Çin’deki infaz sayısı, dünya genelinde resmi kayıtlara geçen infaz sayısından fazla. Çin’de ölüm cezasıyla ilgili rakamlar saklı tutulsa da, Uluslararası Af Örgütü bilgi kaynaklarına güvendiğini belirtiyor.
Örgüt yayımladığı raporda, İran’da resmi rakamların iki katı kadar infaz gerçekleştiğini belirtiyor.
2011 yılı ölüm cezası raporunda İran’da 18 yaşın altındayken işledikleri suçlar yüzünden en az 3 kişi ve 4 de çocuğun infaz edildiği bilgisi yer alıyor.

Dünyanın İnfaz Haritası

Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı raporda yer alan 2011’e ait diğer bilgilerin bazıları ise şöyle:

-Orta Doğu’da kaydedilen infazlarda bir önceki yıla oranla neredeyse yüzde 50 oranında artış gerçekleşti.

-İran’da 360, Suudi Arabistan’da 82, Irak’ta 68, Yemen’de 41 infaz gerçekleşti.

-İran ve Suudi Arabistan’daki (kayıtlı verilere göre) infaz edilen insan sayısı 2010 yılından 149 kişi fazla.

-Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 43 kişi infaz edildi. On yıl öncenin rakamlarına kıyasla ABD’de infaz sayısında düşüş gerçekleşti.

– Belarus’ta 2 kişi infaz edildi. Belarus, Avrupa ve eski Sovyetler Birliği ülkeleri içinde ölüm cezası uygulayan tek ülke.

-Papua Yeni Gine’de 5 infaz gerçekleştirildi.

-Belarus ve Vietnam’da, gerçekleşecek olan infazları konusunda mahkumlar da aileleri de avukatları da bilgilendirilmiyor.

-Kuzey Kore, Suudi Arabistan ve Somali ve İran’da kamuya açık infaz gerçekleştirilyor.

-İnfaz ya da ölüm cezasına mahkumiyetle sonuçlanan davaların çoğu uluslararası adil yargılanma standartlarında gerçekleşmiyor.

-Suudi Arabistan, Malezya, Singapur ve Tayland’da yabancı uyruklular ölüm cezasıyla ilgili ayrımcı uygulamalara maruz kalıyor.