Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Halkların Demokratik Kongresi’nden "Adalet İçin" Mitingine Çağrı

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Alevi kitle örgütlerinin Sivas Katliamı Davası’nda zaman aşımı kararını protesto etmek için düzenleyeceği “Adalet İçin” Mitingine destek çağrısı yaptı.

Alevi Bektaşi Federasyonu , Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve diğer Alevi dernek ve vakıflarının aldığı miting kararına HDK’dan da destek geldi.

HDK’nın internet sitesinde mitinge destek çağrısı yapıldı.

Halkların Demokratik Kongresi, “Adalet İçin” mitingine katılım çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Kongresi,
“Adalet İçin” mitingine katılım çağrısı yaptı.

Zaman aşımı kararının kabul edilemez olduğunun vurgulandığı çağrı metninde, Sivas Katliamı’nın “İnsanlık Suçu” olarak mahkum edilmesinin gerektiği belirtildi.
Sivas katliamı davasının takipçisi olacaklarını belirten Halkların Demokratik Kongresi, her dilden, inançtan ve kültürden tüm halkları 31 Mart’ta Kadıköy’de yapılacak “Adalet İçin” mitingine katılmaya davet etti.

“Sivas-Madımak katliamı bir insanlık suçudur”

“Halklarımıza Çağrımızdır: 31 Mart’ta Kadıköy’de Yapılacak Olan “ADALET İÇİN” Mitingine Güç ve Destek Verelim!” başlığıyla yayınlanan çağrı metninde şu ifadelere yer verildi:

-1993, 2 Temmuz’unda gerçekleşen Sivas-Madımak katliamı davasının, zaman aşımı gerekçesiyle düşürülmesi kabul edilebilir, sineye çekilebilir bir durum değil. Devletin gözetiminde binlerce kişi tarafından Madımak otelinin ateşe verilerek, 8 saat boyunca insanların yanarak can vermesinin söz konusu olduğu bir dava böyle kapatılamaz.

– Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, İl Valisi, İl Emniyet Müdürü, Tugay Komutanı, askeri ve sivil erkânın bu katliam karşısındaki tutumu, kusuru, suiistimali ve desteğinin olup olmadığı hiç araştırılmamıştır.

-Askerin ve polisin katliama seyirci kalmasının arkasındaki nedenler ve sorumlular dava konusu bile edilmemiştir. İnsanlığın utançla anacağı Sivas-Madımak katliamının arkasındaki tüm güçlerin açığa çıkarılması için bir çaba gösterilmemiştir.

-13 Mart 2012’de Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen karar, başta Aleviler olmak üzere, farklı inanç, dil ve kültürlerden tüm halklarımızı bir kez daha kaygıya sevketmiştir. Mahkemenin, kamu görevlisi, “sivil” demeden “Sivas-Madımak katliamı bir insanlık suçudur” kararı vermesi gerekirdi. Aleviler, Anadolu ve Mezopotamya halkları ve tüm insanlık hiç değilse ”insanlık suçu kararı” ile bir nefes alabilirdi!

 “Adalet İçin” Mitingi, yarın saat 12’de, Kadıköy Meydanı’nda yapılacak.