Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

28 Şubat Mağduruna Bedelli Kampanyası

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

Halkın Sesi Partisi (Has Parti), 28 Şubat sürecinde idam cezasıyla yargılanan, on yıldan uzun süre cezaevinde yatan Yakup

28 Şubat'ın isimsiz mağdurlarından Yakup Köse

28 Şubat’ın isimsiz mağdurlarından Yakup Köse

Köse’nin bedelli askerlik masfrafının karşılanması için bağış kampanyası başlattı.

Has Parti’nin internet sitesinde, “Bir de askerlik mi yapsın? Gitmesin, bedelini ödeyelim!” başlığıyla yayınlanan yazıda, başta Has Partililer olmak üzere herkese, Yakup Köse’nin bedelli askerlik yapabilmesi için para yardımı çağrısı yapıldı.

Yakup Köse’nin  “28 Şubat’ın herkes tarafından görülmeyen, ihmal edilen, yok sayılan en önemli mağduru” olarak tanıtıldığı yazıda, “28 Şubatçılar ve 28 Şubat zihniyeti” yargılanıp cezalandırılsa bile Yakup Köse’den alınanların telafisinin mümkün olmadığı belirtildi.

Yakup Köse on yıldan fazla hapis yattığından, kendisinin ve ailesinin ekonomik durumunun bedelli askerlik masraflarını karşılmasının imkansız olduğu ifade edildi. Bedelli askerlik için gerekli olan 30 bin TL’nin toplanması için Yakup Köse adına banka hesabı açıldığı bildirildi ve hesap numarası yayınlandı.

“28 Şubat’ın En Önemli Mağduru”

Çağrı metninde Yakup Köse’nin başına gelenler şöyle anlatılıyor:

-28 Şubat’ın herkes tarafından görülmeyen, ihmal edilen, yok sayılan en önemli mağdurudur.

-Yakup Köse 28 Şubat günlerinde daha 13 yaşında İmam Hatip Okulu birinci sınıf öğrencisi iken Çeçenistan’la ilgili bir mitinge katıldığı için gözaltına alınıyor. Bir sürü işkenceden sonra cezaevine konuluyor. Yakup Köse aylar sonra mahkemeye çıktığında hiç adını duymadığı bir örgütün, İBDA-C üyesi olduğunu öğreniyor. Hâkim idam cezası veriyor, çocuk olduğu için cezası 16 yıla indiriliyor. Yakup Köse 10 yıldan fazla ceza aldıktan sonra çıkıyor.

 

 

 

 

*Fotoğraf buradan alıntılandı.