Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Hrant İçin Blog!

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır
blog-hrant-1024x680

Hrant Dink cinayeti davasının sonucuna verilen tepkiler çığ gibi büyüyor. Blog yazarları tarafından Hrant Dink’e ya da Hrant Dink cinayeti davasına dair üretilen içeriklerin yayımlanması için bugün bir blog yaratıldı.

5 yıl boyunca süren 25 duruşma sonucu Hrant Dink cinayeti davası dün karara bağlandı. Mahkeme Hrant Dink cinayetinin örgütlü olarak işlenmediğine karar verdi. Bu karar kamuoyunda tepkilere neden oldu. Anlık gelişen bir kararla, davanın sonucunu protesto etmek için Beşiktaş Adliyesi’nden Agos Gazetesi’ne yürüyen Dink Ailesi’ne yüzlerce insan yürüyüşe katılarak, sloganlarla destek verdi.

Dava sonucuna verilen tepkiler sosyal medyada da geniş yer buldu. Twitter’da ve internet sözlüklerinde dün öğle saatlerinde başlayan eleştirel yorumlar artarak devam ediyor.

Tepkiler çığ gibi büyüyor.

Verilen tepkilere bugün bir yenisi daha eklendi. Hrant Dink’e, dava süreci ve sonucuna dair yazılan yazıları ve oluşturulan görselleri arşivleyip paylaşmak, konunun unutulmamasını; gündemde kalmasını sağlamak amacıyla bir grup blog yazarı tarafından “hranticinblog.blogspot.com” adında bir blog oluşturuldu.

Blogun “sıkça sorulması muhtemel sorular” bölümünde, blogun amacı şöyle ifade ediliyor:

” ‘Hrant için, adalet içim’ etiketini blog dünyasında güncel tutmayı ve aynı zamanda bu kapsamda üretilmiş matinleri ve görsel malzemeyi “Hrant İçin Blog” başlığı altında arşivlemeyi umuyoruz.”

Aynı bölümde blogun ‘şimdilik’ 4 yazardan oluştuğu belirtiliyor.

Blogtaki “Hrant İçin Blog Nedir?” başlıklı bölümde ise “17 Ocak 2012 itibariyle meşum dava mahkeme tarafından sonuçlandırıldı. Mahkemece alınan karar, adaleti tesis etmekten ziyade adalet duygusunu yok etmeye kast etmişti. Fakat bu durum bizi karamsarlığa sürüklememeli. Şimdi her zamankinden daha çok sahip çıkmalıyız Hrant’ın anısına. Geride kalanları, Hrant’ın ailesini ve eşi Rakel Dink’i yalnız bırakmamalıyız. Bu davanın bitmediğine, asıl mücadelenin yeni başladığına inanıyoruz.” ifadelerine yer veriliyor.

Twitter’da @Hrant_icin isimli hesabı kullanan gruba oradan ya da hranticin@gmail.com adresinden ulaşmak, içerik göndermek mümkün.

Kamuoyundan gelen tepkiler gösteriyor ki; “Bu dava böyle bitmeyecek!”

Blogda yer alan “Blog Yazarlarına Çağrı” metnine ulaşmak için  linke tıklayınız.

http://hranticinblog.blogspot.com/2012/01/blog-yazarlarna-cagr.html