Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Beşiktaş Adliyesi’nde Hareketli Saatler

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

 

blog1

 

Dün, poşu taktığı için 22 aydır tutuklu bulunan Cihan Kırmızıgül’ün duruşması vardı. Cihan’ın kardeşi Serhat’a göre yaşanan bir duruşmadan çok, tiyatro oyunuydu, Cihan’ın avukatına göre de öyle. Olsa olsa  kötü, ucuz, bayağı, pespaye bir tiyatro oyunu!

Cihan Kırmızıgül’ün tahliyesi bir yana, önceki duruşmada beraat isteyen savcı, dünkü duruşmada Cihan için 15 yıldan 45 yıla kadar hapis cezası istemiş. “Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) bana verdiği yetkiye dayanarak Cihan’ı terörist ilân ediyorum” demiş savcı. Cihan’ın tutukluluğu hâlâ devam ediyor.

Yine TMK sayesinde “Fanilası terli, elinde taş izi var” gibi delillerle(!) çocuklar tutuklanmıştı. Bu kuvvetli deliller(!) hukuk ve kriminoloji literatürüne girmişti. Tüm bu yaşananlara bakılırsa, ne mutlu ki, poşu takmak da artık bir terör faaliyeti! Türkiye’nin değişmez çelişkisi bu; kanunun başladığı yerde hukuk bitiyor!

Bugün ise Devrimci Karargah Davası vardı. Dava protesto edildi. Eylemcilere kulak verince, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG) ve Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyelerinin, Red Dergisi ile Bilim ve Gelecek  Dergisi yazarlarının içinde bulunduğu 12’si tutuklu 57 kişinin yargılandığı bu dava ne kadar “gerçek” ne kadar düzmece tartışma konusu.

ÖDP, SDP, TÖPG, ESP’ye göre bu bir “sosyalist avı”. Bu tespiti yapanlar elbet yukarıda belirtilen partilerle sınırlı değil. Birçok sosyalist, birçok demokrat bu davanın bir kumpas olduğu kanısında.  Suç işlendiğinin reddi imkansız durumlar, suç işlediğinin inkârı mümkün olmayan kişiler var iddianamede.  Fakat iddiaya göre ‘kumpas’ da burada zaten. Suçu sabit bu kişilerin yanına tek “suçu” muhalif olmak olan isimler de eklenmiş durumda. Bu yolla da muhalifler tutuklanıyor, sosyalist muhalefet bastırılmak isteniyor. Devrimci Karargâh davası aldatmacısı da budur.

Devrimci-sosyalistlerin “işkencecimiz” dediği Hanefi Avcı gibi bir isimle devrimci sosyalistler beraber yargılanıyor.

“Cihan Kırmızıgül ve devrimci tutsaklar serbest bırakılsın”

Eylemciler dün davası görülen Cihan Kırmızıgül’e de dayanışma mesajı yolladı.

Dün de bugün de (diğer birçok siyasi dava duruşmasında olduğu gibi) davayı izlemek isteyenler ve protestocular adliyenin bahçesine bile giremedi. Çünkü polis buna izin vermedi.

Bütün tehditkârlığıyla protestocuların karşısına, barikatın arkasına nizamî dizilen polis yine çok “çevikti”.

Tabii aynı zamanda yüzlerine âşina olduğumuz, kimi zaman takım elbiseler içindeki bıçkın delikanlı imajıyla boy gösteren, kimi zaman da şallı-kaşkollu “cool” kıyafetlere bürünen “sivil memur beyler” de oradaydı, alanda gün boyu dönüp durdular.
ESP, EHP, ÖDP ve SDP genel başkanları ile yazar Temel Demirer, basın açıklaması yaparak eyleme destek verdi.Sıra Kimde İnisiyatifi’nin yaptığı protesto eyleminde önce sloganlar atıldı, sonra inisiyatif sözcüsü tarafından basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklamalarında ortak vurgu, Devrimci Karargâh davasının sosyalist muhalefeti sindirmeye yönelik düzmece bir dava olduğuydu.
Konuşmacılar KCK davasına da değinerek davanın Kürt hareketini sindirmeye yönelik bir dava olduğuna da dikkat çektiler.

temel demirerTemel Demirer

Yazar Temel Demirer, özellikle duruşma öncesi yaşanan polis baskısını vurguladı. Protesto hakkının ve dahi duruşmayı izleme hakkının bile gasp edildiği mevcut sistemde adalet aramanın nafile olduğunu, bu davanın da düzmece olduğunu belirtti.
Basın açıklamalarının ardından “yaşasın devrimci dayanışma”, “devrimci irade teslim alınamaz”, “içeride, dışarıda hücreleri parçala” sloganları atıldı.