Serhatcan Yurdam
Henüz yorum yok

Fırsat Sitelerindeki “Estetik” İndirimler

Decrease Font Size Increase Font Size Boyutla Yazdır

İnternette alışveriş yapma kültürünün yaygınlaşmasıyla ‘fırsat siteleri’ de popülerlik kazandı. Bu sitelerde müşterilere gıda sektöründen estetik sektörüne kadar birçok alanda cazip indirimler sunuluyor. Özellikle güzellik-estetik sektörüyle ilgili büyük indirimler ‘Bu işte bir iş mi var?”sorusunu akıllara getiriyor.

hosp
İnternette alışveriş hizmeti sunan onlarca site bulunmakta. Bunların bir kısmını fırsat siteleri oluşturuyor ve bu sitelerde tüketiciye indirim kuponu sunuluyor. Bu sitelerde, tüketici normalde ödeyeceğinin çok daha altında bir bedel ödeyerek kupon satın alabiliyor. İki kişilik bir akşam yemeği için de kupon satın alınabilir, dört seanslık epilasyon hizmeti için de. Bu indirimlerin büyük çoğunluğunu estetik sektöründen firmalar sağlıyor. Konu estetik olunca, indirimler akıllarda soru işareti oluşturuyor.
Fırsat sitelerinde estetik sektörünün dışında indirimler en fazla %60’a kadar varıyor. Estetik alanındaysa durum oldukça farklı; %96’ya varan indirimler var. Bu indirimler cazip görünse de
müşterilerin karşılaştıkları durumlar fırsatların pek de avantajlı olmadığını gösteriyor. İndirim kuponu aldığı halde hizmet alamayanlar bile var. Tüketicilerin mağduriyetlerini anlattıkları şikayet platformlarında konuyla ilgili birçok şikayet bulunmakta. 

 

“Aradığınız numara kullanılmamaktadır”
Şikayetler özellikle üç konuda yoğunlaşıyor. Kupon sahipleri randevu almakta zorlandıklarını, seans sayılarının yetersiz olduğunu ve kötü muameleye maruz kaldıklarını iddia ediyor.
Normalde randevu süresi daha kısa olduğu halde, kuponla randevu almak isteyen müşterilere iki ay sonrasına randevu verildiği oluyor. Kupon satın alanların, hizmet verenlerin kaba davranışlarına ve ayrımcılığa maruz kaldıkları iddia ediliyor. Kupon almalarına rağmen hizmet alamayanlar da var. Randevu almak için verilen numaraları aradıklarında “aradığınız numara kullanılmamaktadır” ifadesiyle karşılaşıyorlar.
kaita1Peki ama kaç seans? 
Şikâyetçi olunan konulardan biri de seans sayılarının yetersizliği. Özellikle selülit giderme ve epilasyon konusunda müşterinin beklentisi karşılıksız kalıyor. Örneğin sekiz seansta başarıya ulaşacak epilasyon işlemi için kuponla yalnızca dört seans hakkına sahip olunuyor. Bu yüzden işlem yarıda kalıyor ya da müşteri indirimsiz bedeli ödeyerek işlemi tamamlıyor. Bu da tüketiciler için ek masraf demek.